Bilişim teknolojileri ve örgütsel iletişim
Information technologies and organizational communication
- Tez No: 103802
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMİLE GÜRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Günümüz rekabet ortamında giderek daha yoğun bir şekilde kullanılmakta olan bilişim teknolojileri yaşamımızı farklı şekillerde etkilemektedirler. Bireysel, örgütsel ve toplumsal yaşamın her boyutunda hissedilen bu etkiler, özellikle örgütsel iletişim sürecinde kayda değer boyutlardadır. Bilişim teknolojilerinin örgütsel iletişim sürecinde ortaya koyduğu en önemli yenilik,“yeni iletişim araçları”dır. Gerçekten de bu iletişim araçlarından olan e-posta, intranet, video konferans gibi iletişim araçları bilişim teknolojileriyle etkileşimi nedeniyle bilgisayar-ortamlı iletişim araçları olarak adlandırılmaktadırlar. Çalışmada temelde bilgisayar-ortamlı iletişim araçlarının örgütsel iletişim sürecinde meydana getirdiği değişiklikler incelenmiştir. Sözü edilen bu değişiklikler literatürdeki sınıflandırmalar esas alınarak, iletişimin içeriği, yapısı ve sonuçları kapsamında değerlendirilmiştir. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde bilişim teknolojileri kavramı, gelişimi ve özellikleri açıklanmıştır. Bundan sonra ise iletişim kavramı, özellikleri, sürecin işleyişi, iletişim modelleri ve iletişim düzeyleri ele alınmıştır. İkinci bölümde örgütsel iletişim süreci kapsamlı olarak incelenmiştir. Örgütsel iletişim süreci, etkileşim biçimlerine, etkileşim sürecinin işleyişine, kullanılan kodlara ve kullanılan araçlara göre açıklanmıştır. Bunun yanında, süreçte sorun yaratabilecek faktörlere de değinilmiştir. Üçüncü bölüm bilgisayar-ortamlı iletişim araçlarının örgütsel iletişimin içeriği, yapısı ve sonuçları üzerindeki etkileri açıklanmaktadır. Bölümde son olarak çalışanlara olan etkiler de incelenmiştir. Dördüncü bölümde bilgisayar-ortamlı iletişim araçlarının örgütsel iletişimin içeriği, yapısı ve sonuçları üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik olarak gerçekleştirilen bir uygulamanın sonuçları analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Information technologies that are used very intensive in today's competitive environment are influencing our life from very different perspectives. These effects that are perceived by all dimensions of individual, organizational and social life, are expecially noteworthy in organizational communication process. The most important innovation that is exposed by information technologies in the process of organizational communication is“new communication mediums”. In fact, the new communication mediums such as e-mail, intranet and video conferencing are called as computer- mediated communication mediums because of the interactions with information technology. In this study, basically the changes that are created by information technology in the communication process have been studied. These mentioned changes have been appraised as a communication content, communication pattern, communication outcomes based on the classification of literature. In the first part of this study that is composed of four parts, the concept, evolution and characteristics of information technologies has been explained. Than, the term, characteristics, process, models and levels of communication have been analysed. In the second part, organizational communication process has been examined in detail. Organizational communication process has been explained according to interaction forms and process, used codes and mediums. In addition, the factors that may create some problems in the communication process have been discussed. In the third part, the effects of computer-mediated communication mediums on content, pattern and outcomes of organizational communication have been explained. Lastly in this part, the effect on the workers have been analysed. In the fourth part of this study, the outcomes of research that is applied in order to determine the effect of computer-mediated communication mediums on content, pattern and outcomes of organizational communication have been interpreted by analysis. VI