Piyasa ekonomisine geçiş sürecinde harcama politikasının kamu açıkları üzerindeki etkisi (Kırgızistan örneği)
The Effect of spending politic on public deficit while passing to market economy (Kyrgyzstan of model)
- Tez No: 103813
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET 1991 döneminde SSCB'nin dağılmasından sonra, Kollektivist ekonomik sistemine sahip olan ülkelerin yeni bir ekonomik sisteme geçme süreci başlamıştır. Dağılma süreci sonucunda bu ülkelerde dışa açılma sürecinin gerçekleşmesi, rekabet kavramlarının geliştirilmesi, piyasaların genişlemesi vb. gerekli yapmaktadır. Kollektivist ekonomik sisteme sahip olan ülkelerde piyasa ekonomisine geçişinde hem ekonomik hem de politik sorunlar ortaya çıkmıştır. Kollektivist ekonominin temel yapısı olan ekonominin merkezden yönetilmesi, ekonomik kararların tek taraflı alınması, piyasa ekonomisine geçişinin sorunlarınan biridir. Bununla beraber ekonomik kuralların bu sistem içerisindekontrol altında tutulması, yani, üretici ve tüketicilerin serbest karar alamamaları bu sistemin bazı olumsuzluklarını ortaya çıkarmıştır. Kapalı merkezi planlama ilkesine dayanan Kollektivist ekonomik yapıya sahip olan sistemin yerine, artık özgür çalışma ortamı, rekabetçi mekanizmalı liberal görüşe sahip olan piyasa ekonomisi şekillenmeye başladı. Kollektivist ekonomik sisteme sahip olan ülkelerin hem ekonomik hem de politik amaç, ortaya çıkan olumsuzlukların kaldırılması ve bu olumsuzluklara karşı tedbirler alınması olmuştur. Bu tezin amacı da Kollektivist ekonomik sisteme sahip olan Kırgızistan'ın piyasa ekonomisine geçiş dönemi öncesi ve sonrası arasındaki harcama politikasının farklılıkları değerlendirmektir. 1991 döneminde bağımsızlığını ilan eden Kırgızistan'ın harcama politikasındaki meydana gelen bir takım değişikliklerin kamu açıklan açısından incelenmektedir. Piyasa ekonomisine geçiş sürecinde harcama politikasının bütçe açıkları üzerindeki etkilerinin oluşturduğu farklılıklar ve değişiklikler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1991 years after the dispersal of U.S.S.R., the new economic system had begun in collectivist economy countries. After dispersal in these countries, the main processes were the term concurency, expanding of marketing during the opening to foreign market. There were economic and politic problems in collectivist countries in passing to marketing economy. The main problem of the collectivist countries during the passing to the marketing economy were the basic principles of the collectivist economy system: the central management of the economy and the monopoly of economical decisions. Within these, the control of the economical rules, or none free decisions of manufacturers and consumers brings some negations. The collectivist economy which based on central closed planning fundamental was changing ifs shape to free working base and liberal marketing economy with competition mechanism. The aim this thesis is, evaluating the spending police of collectivist republic Kyrgyzstan before and after the passing to marketing economy. In 1991 year after the independency of Kyrgyzstan, many changes in spending policy are evaluating according to the public unambiguities. The changes and differences of the unambiguities of the budget are studied in passing to marketing economy of the spending policy. VI