İnternet ortamında halk bilimi incelemeleri
Folklore studies in the medium of internet
  1. Tez No: 103826
  2. Yazar: FATMA BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışma, İnternetten elde edilen verilere göre hazırlanmıştın İnternet ortamındaki ulusal ve uluslararası Halkbilimi kaynaklarını derlemeyi amaçladığımız çalışmamızda, resmî kurumlarla, tüzel ve özel kişilerin siteleri incelenmiş; başta Mitoloji olmak üzere Halkbiliminin çeşitli alt alanlarına ilişkin siteler bir araya getirilmiştir. İnternetteki Halkbilim kaynakları genel yapıları açısından; I. Türk Halkbilim Kaynaklan II. Genel Mitoloji Kaynakları III. Uluslararası Halkbilim Kaynaklan biçiminde sınıflandırılmıştır. Türk Halkbilim kaynakları da, ulusal ve uluslararası kaynaklar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Batılı kaynaklarda, başta üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin çalışmaları çoğunluktayken; ulusal kaynaklarımızda, tersi bir oluşumla kişisel-amatör uğraşılar ön plana çıkmaktadır. Çalışmamız, Halkbilim alanında araştırma yapacaklara, kaynaklara ulaşma açısından önemli kolaylıklar sağlayacak bir içeriğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is prepared according to data obtaining from the Internet. The sites of the personal and official organizations which are found in the Internet are examined in order to collect national and international folklore sources and documents. Firstly in this study, mythology and the other several folklore fields sites founding in the Internet are collected together. The data obtained from the Internet is classified in respect of general structure as follows: I. Turkish Folklore Sources II. General Mythology Sources HI. International Folklore Sources The Turkish folklore sources are divided into two group in terms of national and international studies. In the collecting of public knowledge, the university studies and research centers are leading order in the western sources; while Turkish folklore sources are find individual and amateur studies. This study will be given an alternative possibilities scientists who are interest in folklore fields.