İşletmelerde çağdaş nakit yönetimi ve bir model önerisi
Contemporary cash management in businesses: A cash management model
  1. Tez No: 103831
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN OLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Nakit, bir işletmenin en likit varlığıdır. Çağdaş nakit yönetimi sırasında değişik nitelikte çalışmaların yürütülmesi gerekmektedir. Nakit planlaması, nakit kontrolü, optimal nakit düzeyinin saptanması gibi geleneksel nakit yönetimi faaliyetlerine ilaveten çağdaş faaliyetler de yürütülür. Çağdaş faaliyetler nakit akış rasyo analizi, nakit geliştirme çalışmaları, nakit fazlasının serbest nakit ve bağlı nakit olarak gruplandırılarak yönetimi ve nakit açığının finansmanıdır. Nakit akış rasyo analizi nakit akış rasyolarının hesaplanmasını ve analizini gerektirir. Nakit mevcudu hesaplandıktan sonra, serbest ve bağlı nakit farklı yatırım alanlarına yatırım yapılarak değerlendirilir. Nakit açığı farklı kaynaklarla finanse edilir. Bu çalışmada, hisse senetleri İMKB'de işlem gören şirketlerde bir uygulama yer almaktadır. Uygulama anket çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın amacı söz konusu şirketlerin çağdaş nakit yönetimi uygulama durumunu ortaya çıkarmaktır. Uygulamadan elde edilen bulgular, işletmelerin çağdaş nakit yönetiminin bazı boyutlarında oldukça yeterli, fakat bazı boyutlarında ise yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cash is the most liquid asset of a business. During contemporary cash management, different activities are carried out. In addition to the traditional cash management activities such as cash planning, cash control, fixing optimal cash balance, cotemporary activities are also carried out. Contemporary activities are cash flow ratio analysis, cash improving activities, management of excessive cash by classifying as free cash flow and dependent cash flow, and financing cash gap. Cash flow ratio analysis requires calculating of the cash flow ratios and analysing them. After cash balance calculation, free cash and dependent cash are invested in different kinds of investment areas. Cash gap is financed from different sources. In this study, an application was realized in the companies whose stocks are operated in the İstanbul Stock Exchange. The application covered a questionnaire. Its purpose was to examine how the companies were applying to the contemporary cash management. The findings of the application show that the companies are rather sufficient in some aspects of the cash management, but they are insufficient in some aspects of the cash management. Vll