İlköğretim çağı 7 ve 8. sınıf (12-15 yaş arası) öğrencilerin cinsel yönelimleri
The Tendency of sexual attitudes of students who are in the 7 th and 8 th grade (the ages ranged from 12 to 15)
  1. Tez No: 103837
  2. Yazar: NEŞE KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRETTİN AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim 7 ve 8. Sınıf (12-15 yaş arası) öğrencilerinin cinsel yönelimlerine ilişkin tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, öğrencilerin cinsel yönelimlerinin; cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyi, kardeş sayısı ve cinsel bilgi edinme istekleri değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir. Araştırmada, öğrencilerin cinsel yönelimleri hakkında bilgi edinmek amacıyla bir kişisel bilgi alma formu oluşturulmuştur (Ek 1). Araştırma, 1999-2000 eğitim-öğretim yılında İzmir ili Konak ilçesinde Melih Özakad İ.Ö.O, Gazi İÖ.O ve Buca İlçesi Çamlık LÖ ile Burhan özfatura İ.Ö. Okullarının 7 ve 8. Sınıflarında okuyan 291 öğrenci katılımıyla yapılmıştır. Örneklem grubu tesadüfi örnekleme yolu ile seçilmiştir. Örneklem, sosyo ekonomik açıdan alt ve orta düzeyi temsil etmektedir. Örneklem grubundan elde edilen veriler frekans, yüzdelik dağılım, seçeneklerin öncelik sıralaması, X2 ve korelasyon teknikleriyle değerlendirilmiştir. Analizler S.P.S.S (Statistical Packages for Social Sciences) adlı paket programı ile yapılmıştır. Analizler sonucunda; öğrencilerinin cinselliğe yönelik tutumları ile cinsiyetleri, anne-baba eğitim düzeyi, kardeş sayısı ve cinsel bilgi edinme istekleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research it's tried to determine the tendency of sexual attitudes of students who are in the 7 th and 8 th grade (the ages ranged from 12 to 15). In research, it's tested whether these students sexual attitudes are changed by the means of sexuality, education level of parent, number of siblings, the desire to have information about sexuality, or not In this research, a“personal information form”has been used in order to have information about students sexual tendency.(addition 1) The research has been conducted at the schools of Konak Melih özakat Primary School, Gazi Primary School, Buca Çamlık Primary School, Burhan Özfatura Primary Schools' 7th.and 8th.grade students. (Totally 291 students.) The sample group represents the students of lower and middle economical class in terms of social -economic view. The data which is taken from“the sample group”is evaluated by the techniques of frequency, per centage distribution, in order of priorities, X2, correlation. The analysis are done by the use of S.P.P.S ( Statistical Packages for Social Sciences) package program. İn the result of analysis, it s found that there is a significant difference between sexuality and the tendency of students sexual attitudes, education level parent, the number of siblings, and the desire to have about sexual information. V