Fideli ve Alman operası
Fidelio and German opera
  1. Tez No: 103855
  2. Yazar: DAMLA BURCU KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. NECATİ GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Araştırmamda Fidelio'nun Alman Operası'nda ve genel opera dağarındaki yerinin ve önemini inceleme yöntemiyle ortaya çıkarmaya çalıştım. Bununla birlikte Beethoven'in sanatçı kişiliğini ve Fideiio Operası'nın oturtumda ve orkestralamadaki, insan seslerindeki buluşlarını, bestecinin bir metin yazarı gibi çalışarak karakterlerin yapılarını, ruhsal değişimlerini, karakteristik özelliklerini müziğe nasıl yansıttığını ele alıp nasıl işlediğini inceledim. Bilindiği gibi Beethoven, özgürlüğe ve umut ilkesine çok bağlıydı; geleneksel opera konulanndan yana olmamış, hep gerçekçilik ilkesini savunmuş ve bu idealizminin sonunda gerçek hayattan alınma bir konu üzerine ilk ve tek operası olan Fidelio'yu bestelemiştir. Kendi ruh halini ve düşüncelerini müziği aracılığıyla insanlığa aktarmayı amaçlamıştır. Bu nedenle Fideiio Beethoven'in tek operası olma özelliği ve operadaki gerçekçilik akımını başlatması özelliğiyle Alman Operası'nda çok önemli bir yere sahiptir. Tezin ilk bölümde Beethoven'in yaşamı ile birlikte operasına yansıyan duygu ve düşüncelerini, Fidelio'nun ortaya çıkış öyküsünü ele aldım. İkinci bölümde ise, Fidelio'nun ilk denemelerini ve bunlar arasındaki farkları, dramatik yapısını, karakterlerin ruhunun orkestrasyon ve müziğe nasıl yansıdığını ve Beethoven'in duygularını Fideiio Operası ile nasıl dışa vurmayı başardığını anlatmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In my search, 1 made my investigation on“why the place of Fidelio is very important in German Opera and world literature?”Moreover, I inspected on the artistic personality of L.V.Beethoven; his inventions on orchestration and human voices in Fidelio's Opera and how he reflected and processed the structure, psychological changes and peculiarities of the characters on music. L.V.Beethoven had strong bounds to independence and expectation principles. He never sided with traditional opera subjects, he always defended the reality. And at the end of this idealism, he composed his first and unique opera called Fidelio which had been quoted from a real life story. L.V.Beethoven succeed to transfer his ideas to thousands of people by using his own soul inspired from his inner world and by his using his music as tool. Because of this reason Fidelio has an important place in German Opera because of being first and unique and with its reality. In First Chapter, L.V.Beethoven's biography, his emotions reflected to opera and processing story of Fidelio has been taken into consideration. In Second Chapter, I investigated on Fidelio's first essays and difference between them; and how its dramatic structure and characters reflected on orchestration soul and music and how L.V.Beethoven succeeded to take out his emotions by his Fidelio Opera.