Almatı şehrinin turistik arz potansiyeli ve alternatif turizm olanakları
  1. Tez No: 103889
  2. Yazar: ERBOL SİHİMBAYEV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İGE TAVMERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Gelişmiş ekonomiler içinde hizmet sektörünün payı her geçen gün artmaktadır. Hizmet sektörü içinde yer alan turizm sektörü bu artışta önemli bir yere sahiptir. Günümüzde, kitlesel bir nitelik kazanan turizm hareketleri günümüzdeki turistlerin ihtiyaçlarına göre yeniden şekillenmektedir. Seyahate çıkanların turizme katılma nedenleri tarih boyunca sürekli çeşitlenerek farklı turizm türlerinin gelişmesini sağlamıştır. Günümüzde en yaygın olan“deniz, kum.güneş,”diğer bir deyişle kitle turizmi, turizme katılmak isteyen tüm insanların ihtiyaçlarına cevap vermemektedir. Bu farklı ihtiyaçları olan yani“deniz, kum, güneş”üçlüsünün dışında farklı nedenlerle turizme katılan insanlar ihtiyaçlarını karşılayacak turizm türlerinin gelişmesine neden olmaktadırlar. Alternatif turizm olarak ta adlandırılan yeni turizm türleri toplam turizm talebi içerisindeki ağırlığını gün geçtikçe artırmaktadır. Alternatif turizmi kişilerin genel olarak yaptıkları kitlesel turizm hareketlerden farklı olarak değişik motiflerle seyahat etmeleri olarak açıklayabiliriz. Bu bakımdan doğa turizmi, termal turizm, alpinizm. binicilik, rafting, kuş gözleme, doğa yürüyüşleri alternatif turizm çeşitleri olup, özellikle doğal çekicilikler açısından zengin Kazakistan turizmi için önemi büyüktür. Genel olarak turizm sektörü ile ilgili bilgiler, turizmin tarihsel gelişimi, turizm arzını oluşturan veriler ile alternatif turizm türü tezin birinci bölümünde yer almaktadır. Konu itibariyle araştırılmakta olan Kazakistan'ın tarihi, nüfus, siyasi ve idari yapısı ile ekonomik durumu, Kazakistan turizmi İle ülkenin turistik verileri ikinci ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Almatı şehri turistik arz potansiyeli ile alternatif turizm olanakları açısından ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The percentage of a service sector in the economies of developed countries is growing day by day. Tourism as a part of service sector has an important role in this growth. Nowadays mass tourism movements are taking new forms to meet the needs of all potential tourists. Changing needs of travelers troughout history caused development of new tourism types. Nowadays the popular tourism types, sea, sand and sun, in other words mass tourism does not meet all needs of people who wants to join tourism. These people who have different needs are causing development of new tourism types to meet their needs. New tourism types called alternative tourism are increasing their share in total tourism demand. Alternative tourism can be defined as a different from usual comprehension and travelling with different purposes. Thus, nature tourism, thermal tourism, mountain - climbing, horse - riding, rafting, birdwatching, trekking and it is very important for Kazakstan which has a rich natural resources. In general, first chapter is consisted of the information about tourism sector, the historical development of the tourism, data of tourism supply and alternative tourism. The information about historical development, population, political and administrative structure, economic situation and tourism of Kazakstan was written in a second chapter. In third chapter, it was examined the potential tourism supply of the Almaty city and detailed possibilities of nature tourism. Ill