Hz. Ali'nin Hz. Osman Devri siyasi olaylarına yönelik tutumu
Ali's attitude towards the political incidents in Osman's reigon
- Tez No: 103916
- Danışmanlar: PROF.DR. AVNİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada Hz. Ali'nin Hz. Osman devri siyasi olaylarına yönelik tutumu incelenmektedir. Araştırma, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında Hz. Ali'nin Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer'in halife seçilmeleri sırasındaki durumu, onlara biati; Halifelerin onunla istişare etmesi ve Hz. Ali'nin onlar hakkındaki düşünceleri ele alınmaktadır. Birinci bölümde Şura'nın çalışmaları neticesinde Hz. Osman'ın halife seçilmesi ve Hz. Ali'nin ona biati işlenmekte; aynca Hz. Osman'ın halifeliğinin ilk altı yılı değerlendirilmektedir. İkinci bölümde ve son bölümde Fitne olayı sırasında Hz. Ali'nin tutumu üzerinde durulmuş, Hz. Osman'ın bazı sahabilere davranışı karşısında Hz. Ali'nin tutumu ortaya koyulmuştur. Sonuç kısmında ise araştırmamızda vardığımız neticelere yer verilmiştir. Mİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, we tried to examine Ali's attitude towards the political incidents which took place during Osman's reign. The thesis consists of an introduction, three chapters, and a conclusion. in the introduction, we firstly evaluated the attitude and position Ali displayed in the selection of the first two caliphs, namily Abu Bakr, and Omar, and his pledging allegiance to them; and secondly, the khaliphs seeking of his advice, and Ali's thoughts about them. In the first chapter, we dealt with Osman's qualification for the caliphate as a result of the Consultation Shûrâ, and Ali's pledging allegiance to him. Apart from that, we examined the first six years of Osman's caliphate. In the second chapter. Ali's attitude was examined during the Fitnah incident and We looked upon Ali's attitude about Osman's behaviours toward some Campanions. In the conclusion, we summarized our conclusions which we arrived during our examinations. Vlll