Ürün çeşitlendirmesi açısından kış turizmi va Almatı Çimbulak-Medeu örneği
Winter tourism interns of product differentiation and Chimbulak-Medeu örneği
- Tez No: 103936
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OLGUN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Günümüzde turizm sürekli gelişme göstermektedir. Turizmin gelişmesi turistik tüketicilerin yapılarında da değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişen turistik talebi tatmin etmek ürün çeşitlendirmesini zorunlu kılmaktadır. Turistik ürün çeşitlenmesi, değişen turistik tüketicilerin istek ve ihtiyaçlannı tatmin etmede en iyi ürünü tercih etmelerine imkan vermektedir. Ürün çeşitlendirmesi, ülkelerin veya işletmelerin pazar paylannı koruması, geliştirmesi ve rekabet edebilmesi açısından önemlidir. Kış turizmi, turistlerin değişen istek ve ihtiyaçlarına cevap vermek için gelişen turizm çeşitlerinden birisidir. Kış turizmi turistik ürünleri, turistlere temiz dağ havasından yararlanma, doğa ile yakınlaşma, sportif faaliyetlere katılarak fiziki ve manevi açıdan daha sağlıklı olma gibi imkanları sunmaktadır. Dağlık bölgelerin insan sağlığı üzerindeki yararlan ve kış sporlarının da insanlara verdiği heyecan günümüzde kış turizmini kitle turizm haline getirmiştir. Kış turizminin ülke veya bölge ekonomilerine sağladığı yararlar, kış turizm merkezlerinin önemini attırmaktadır. Kış turizm merkezlerinin geliştirildiği orta yükseklikteki dağlık bölgeler bütün yıl çekiciliklerini sürdürmekte ve kış turizminin geliştirildiği dağlık bölgeler turizm faaliyetlerini bütün yıla yayma politikalannı elde etmektedirler. Kazakistan'daki Çimbulak - Medeu kış turizm merkezi turistlerin istek ve ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışan kış turizm merkezlerinden birisidir. Çimbulak kayak merkezi hızlı iniş ve slalom açısından Avrupa'nın en iyi on pisti arasına girmektedir. Medeu buz pateni ise, dünyada, dağdaki açık hava buz pateni arasındaki en iyilerindendir. Çimbulak - Medeu kış turizm merkezinin geliştirilmesi ülke turizmindeki turistik ürünlerin çeşitlendirilmesi açısından ve turizmin sağladığı yararlardan faydalanma açısından önemi büyüktür. Arz verilerinin analizi sonucunda, ülkedeki kış turizm potansiyelinin geliştirilmeye açık olduğu ve bu potansiyelin bölgesel ve uluslar arası tanıtılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism has been developing steadly through the years. The development of tourism causes changes in the structures of the tourists as well. Satisfying this changing touristic demand requires product differentiation. Touristic product differentiation enables changing touristic consumers to satisfy their desires and needs by prefering the best product Product differentiation is important from the points of view such as ; competition, maintaining and developing market share of countries or enterprises. Winter tourism is one of the tourism types, developed to respond to the changing desires and needs of tourists. Winter tourism related products provide some benefits to the tourists such as fresh mountain air, getting closer to the nature, keeping fit and healthy physically and psychologically by participating in sporting activities. Utilities of mountain regions on human health and excitement created by winter sports caused winter tourism to became a mass tourism type. Benefits provided by winter tourism to the national and regional economies help increasing the importance of winter tourism centers. Mountain regions of midheight where winter tourism centers are developed remains attractive all around the year. Mountain regions where winter tourism is developed concentrates on policies of spreading touristic activities to the whole year. Chimbulak - Medeu winter tourism center in Kazakhstan is one of the winter tourism centers trying to respond expectations and needs of tourists. Chimbulak ski center is among the ten best ski tracks of Europe concerning the fast descent and slalom criteria. Medeu ice skating is one of the best open air mountain ice skating in the world. After analysing supply side it is understood that winter tourism potential may be developed futher in the country and that the promotion of this potential in regional and international levels is a must. VI