Türkiye'de siyasetin kent yönetimine etkisi
The Effect of politics on urban administration in Turkey
- Tez No: 103937
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET“Türkiye'de Siyasetin Kent Yönetimine Etkisi”adlı bu doktora çalışmasında kent yönetimleri, 1580 Sayılı Belediye Kanunu'na tabi belediyeler ve 3030 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu'na tabi belediyeler olmak üzere iki grupta ele alınmıştır. Türkiye'de kent yönetimlerinin yürütmekle görevli oldukları yerel kamu hizmetlerini gereği gibi yerine getiremedikleri bilinmektedir. Bunun temel nedeni ise, yerel yönetim sisteminin demokratik yerel yönetim ilkeleri çerçevesinde yeniden yapılandırılamaması ve yönetim sistemindeki“merkeziyetçi”anlayış karşısında“yerelliği”geliştirici yönde tedbirler alınamarriasıdır. Kent yönetimlerinin, kamu hizmetlerini yürütürken karşılaştıkları en önemli sorunlardan biriside bu yönetimlerin“örgütsel yapıları”ndan kaynaklanmaktadır. Başkan, meclis ve encümen yapılanmasında demokratik eksiklikler önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tezde, sistem yaklaşımı çerçevesinde Türkiye' deki kent yönetim sistemi açıklandıktan sonra kentsel siyaset çerçevesinde kent yönetimlerinin karar alma sürecini etkileyen“aktörler”üzerinde durulmuştur. Kent yönetimi-siyaset ilişkisi içerisinde karşımıza çıkan bu aktörler; merkezi yönetim, siyasi partiler, baskı grupları ve uluslararası bazı kuruluşlar olarak ele alınmıştır. Kent yönetimlerinin, karar alma ve almış oldukları bu kararları yürütme noktasında bu aktörlerden olumsuz olarak etkilenmemeleri için güçlü bir yapıya kavuşturulmaları gerekmektedir. Özellikle idari ve mali özerkliklerinin sağlanması gerekir. Bu tezin temel amacı, kent yönetimlerinin bu güçlü yapılanma gerekliliği noktasında temel eksiklerinin ortaya konması ve Türkiye'de şu günlerde devam etmekte olan yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması çalışmalarına ışık tutacak kuramsal bir çerçeve belirlemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis, The Effect of Politics on Urban Administration in Turkey“, deals with the municipalities subject both to the Municipalities Act ( No: 1580) and to the Greater Municipalities Act (No:3030). It is clear that the public services assigned to the urban administration in Turkey cannot perform their duties properly. The basic reason for this lies in the reality that the local government system has not been restructured according to democratic principles, and ”the centralist“ character of the administrative system and its shortcomings do not help improve ”locality“. One of the most significant problems of the urban administration in delivering public services is caused by organisational structures. Democratic deficiencies in the structure of the organs, namely Chairperson, Council and Board are important factors. After examining the Turkish urban administration in terms of system approach, the thesis studies the ”actors" in the policy-making process of this administration. The actors of the urban administration-politics duality are assessed as central administration, political parties, pressure groups and certain international institutions. In order to protect urban administrations from the adverse effects of these actors in the policy-making and implementation processes, there is a strong case to strenghten their structures; especially in the aspects of administrative and financal autonomies. The basic aim of this thesis is to find out the main problems in the context of this strong structuring of the urban administration, and to establish a theorical frame which has the vision shed light on the ongoing studies in Turkey regarding the reform in local governments. VT