Bilgisayar alımları için analitik hiyerarşi süreci ve hedef programlama kullanılarak kurulmuş bir model
- Tez No: 103969
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
öz Bu çalışmada; Hedef Programlama ve Analitik Hiyerarşi yöntemi kullanılarak Çok Amaçlı karar problemlerinin çözümü için bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışma ile ilgili kısa bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde; Hedef programlamanın amacı, tarihsel gelişimi ve Hedef programlama da çözüm yöntemleri örneklerle anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; Analitik Hiyerarşi Sürecinin amacı; tarihsel gelişimi; çözüm yöntemleri örneklerle anlatılmıştır. Dördüncü bölümde her iki yöntemin birlikte kullanıldığı bir örnek uygulama verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Hedef Programlama; Analitik Hiyerarşi Süreci; Bilgisayar Seçimi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is aimed to develop a model for the solution of Multi Attribute Decision Problems, through Goal Programming and Analytical Hierarchical Process. This work is composed of four chapters. The First Chapter embodies a brief introduction to the study. In the Second Chapter, the aim of Goal Programming, its historical development and the solution techniques in Goal Programming are elucidated with examples. In the third Chapter the aim of the Analytical Hierarchical Process, its historical development and solution techniques are explained through examples. The fourth Chapter includes a model application that presents the use of both the goal programming and the analytical hierarchy process KEY WORDS: Goal Programming; Analytical Hierarchy Process; Computer Selection.