Development of a supplier management model in an enterprise resource planning enviroment
Kurumsal kaynak planlama ortamında bir tedarikçi yönetim modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 792419
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tedarikçi seçme ve değerlendirme, firmaların malzeme ve hizmet alımları için tedarikçi belirleme süreçleridir. İstenilen müşteri memnuniyeti düzeyine ulaşmak için tedarikçilerin uygun kriterler ve yöntemlerle değerlendirilmesi gerekmektedir. Firmalar, aday tedarikçi aramak için Tedarikçi Seçimi (SS) ve mevcut tedarikçileri değerlendirmek için Tedarikçi Değerlendirmesi (SE) gerçekleştirir. Farklı endüstriyel alanlar için tedarikçi seçme ve değerlendirme süreçleri üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar incelendiğinde tedarikçilerin aynı kriterler ve yöntemlerle değerlendirildiği, SS ve SE kavramlarının karıştırıldığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla SS ve SE'yi ayırt etmek ve tedarikçileri farklı kriterler ve yöntemlerle değerlendirmek için esnek bir yapıya ihtiyaç vardır. Dinamik Tedarikçi Analiz Modeli (DSAM) ve Tedarikçi Analiz Modeli için Dinamik Uygulama (DAppSAM) yazılımı geliştirilmiştir. Ayrıca, tedarikçilerin güncel verilerle değerlendirilmesi için Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistem entegrasyonu sağlanmaktadır. Kriter ağırlıklarının belirlenmesinde DEMATEL yöntemi, Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP), İdeal Çözüme Benzerliğe Göre Tercih Sıralaması Tekniği (TOPSIS) ve tedarikçilerin puanlarının belirlenmesinde bulanık TOPSIS yöntemleri kullanılmıştır. Önde gelen bir kimya firmasında tedarikçi seçimi ve değerlendirmesine yönelik deneysel çalışmalar yapılmıştır. Sonuçların bütünleyici bir genel bakışı, ölçüt ayrıntılarıyla sunuldu. Karar vericiler tarafından sonuçlar tartışıldı ve onaylandı. DAppSAM yazılımının şirketlerin stratejik, operasyonel ve taktiksel tedarikçi kararlarında etkin bir şekilde kullanılabileceği görüldü
Özet (Çeviri)
Supplier selection and evaluation are the processes of determining suppliers for material and service purchases of companies. The suppliers should be evaluated with suitable criteria and methods to reach the desired level of customer satisfaction. Firms perform Supplier Selection (SS) to search for a candidate supplier and Supplier Evaluation (SE) to evaluate current suppliers. There have been studies on supplier selection and evaluation processes for different industrial areas. After examining these studies, it has been observed that suppliers are evaluated with the same criteria, methods, and the concepts of SS and SE are confused. So a flexible structure is needed to distinguish SS and SE and to evaluate suppliers with different criteria and methods. Dynamic Supplier Analysis Model (DSAM) and Dynamic Application for Supplier Analysis Model (DAppSAM) software have been developed. Besides, Enterprise Resource Planning (ERP) system integration is provided to evaluate suppliers with current data. The DEMATEL method is used for criteria weight determination, The Analytic Hierarchy Process (AHP), the Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS), and fuzzy TOPSIS methods were applied to determine the scores of suppliers. Experimental studies for supplier selection and evaluation were conducted at a leading chemical company. An integrative overview of results was presented in criteria detail. The results were discussed and validated by decision-makers. It was seen that DAppSAM software could be used effectively in strategic, operational, and tactical supplier decisions of companies