Proje risk yönetimi ve savunma sanayiinde uygulaması
- Tez No: 103970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu tez çalışması proje yönetimi ve proje risk yönetimi üzerine ayrıntılı bilgi vermek, bu bilgilerin mevcut bir projeye uygulanmasını ortaya koymak ve bu yöntemlerin uygulanabilirliğini test etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın konusu kapsamında; birinci bölümde proje yönetimi hakkında özet bilgi verildikten sonra ikinci bölümde proje risk yönetimi tanımlanmış ve risk yönetiminde uygulanan teknikler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise ilk iki bölümde sağlanan bilgiler ışığında savunma sanayiinde karşılaşılabilecek olası riskler olarak maliyet, performans ve teknolojik riskler üzerine ayrıntılı açıklamş yapıldıktan sonra dördüncü bölümde örnek bir savunma sanayi projesi incefenîniştir. Sori bölümde ise yapılan çalışmanın sonucu ve teklifler tartışılmıştır. % " '. Yapılan çalışma sonucunda projenin karşılaşabileceği risklerle başedebilmek için proje yönetimi için anlatılan yöntemlerin uygulanmasının faydalı olacağı ortaya çıkmıştır. Proje risk yönetiminin problem olmadığı esas problemin gerçekleşmiş risk olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is intended to provide information about project management and project risk management. It also gives an idea about how this information can be applied to a project. After giving brief information about project management, in the second section, project risk management is identified and the methods that can be used in project risk management are explained. In the third section, detailed information about important risks in defense projects specified. The fourth section uses the information explained in the previous sections in an actual project. And finally conclusions and recommendations are given in the last section. As a result, the methods explained in this study are useful to manage the risks in a project and can be said, that ''project risk management is not a- problem; problem is the risk that becomes".