İstanbul sıraevleri ve bir sosyal konut modeli olarak Surp Agop sıraevleri
İstanbul rowhouses and the social quality house model Surp Agop rowhouse
  1. Tez No: 103977
  2. Yazar: TUĞBA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİFE BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ISTANBUL SIRAEVLERI VE BİR SOSYAL KONUT MODELİ OLARAK SURP AGOP SIRAEVLERİ ÖZET Bu çalışmada sıraev kavramı tanımlanarak dünyada ve İngiltere'deki örneklerine değinilmiş, batılılaşma dönemi İstanbul'unda kent dokusuna tipolojik bir kategori olarak katılan 'İstanbul sıraevi'nin ortaya çıktığı dönem koşulları, kent içindeki bölgesel etnik farklılıklar ve dönemin yapılaşmasını etkileyen kanun ve yönetmelikler araştırılmış ve sosyal nitelikli azınlık vakfına ait olan Sup Agop Sıraevleri ele alınarak tarihçesi ve analitik incelemesi yapılarak dönem sıraevleriyle karşılaştırılmış, son olarak da güncel durum tespiti yapılarak koruma önerisi sunulmuştur. Birinci bölüm giriş bölümü olup, çalışmanın amaç ve kapsamının belirlendiği bölümdür. Sıraev tanımı ve ortaya çıkış nedenlerinin incelendiği ikinci bölümde, Dünyada sıraev gelişimi, dönemin şartları ve örnekleriyle genel özelliklerin değinilmiştir. Avrupa'da endüstri devriminin etkilerine ve sıraevlerin oluşumuna İngiltere ve Londra örneklerine değinilerek bakılmış, İngiltere sıraevinin özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde 'İstanbul'da Sıraev' başlığı altında, İstanbul'un kent dokusunun tarihsel gelişimi incelenirken, kent içi nüfus dağılımı ve bölgesel etnik farklılıklara bakılarak, bu farklılıkların sıraev tipoloji çeşitliliğindeki etkileri vurgulanmaya çalışılmıştır. Ayrıca on dokuzuncu yüzyıl konutlarının inşasını etkileyen kanun ve yönetmelikler ele alınarak sıraev biçimlenişindeki etkilerine değinilmiştir. İstanbul'daki batılılaşma hareketleriyle birlikte yeni bir tipolojik karakter olan sıraev olgusuna değinilerek sıarev tipolojisi incelenmiştir. İstanbul'daki sıraevlerin büyük çoğunluğu gözlemlenerek oluşturulmuş tipolojik çözümleme çalışması irdelenmiş ve örneklerle değerlendirilmiştir. Sıraevlerin kentsel konumuna göre, plan ve cephe tipoloj ilerine göre ve yapılış ve kullanım modellerine göre incelemeleri yapılırken İngiltere ve Avrupa'daki örnekleriyle İstanbul sıraevi örnekleri birlikte ele alınmıştır. Böylelikle sıraevlerin genel oluşumları hakkında karşılaştırma yapma imkanı doğmuş ve İstanbul sıraevinin endüstrileşmiş toplumlardaki sıraevlerle ilişkileri değerlendirilmiştir. İstanbul'daki sosyal nitelikli sıraev örneklerine; faklı özellikler gösteren Ortaköy Onsekizevler, Fener Balat Sıraev Grupları ve Akaretler Sıraevleri seçilmiştir. Böylelikle farklı özellikler gösteren sıraev örnekleri genel özellik ve ortak yönleriyle ele alınmış, İstanbul sıraevine çeşitlilik veren özelliklerine değinilmiştir. vın M. «RSEKÖBRETİIJ WDördüncü bölümde İstanbul'un sosyal nitelikli sıraevlerinden Surp Agop Sıraevleri incelemesi yapılmıştır. Yapının konumu, tarihçesi, yapım ve kullanım süreci araştırılmıştır. İstanbul'daki Ermeni topluluğuna kısaca değinilmiş, sıraevlerin sahipleri hakkında bilgi edinilmiştir. Ayrıca sıraevlerin plan, cephe, strüktür, malzeme ve bezeme özellikleri araştırılmıştır. Beşinci bölümde İstanbul'daki ve İngiltere'deki dönem sıraevleri ile Surp Agop sıraevlerinin karşılaştırması işlevsel yönden ve mimari özellikler bakımından yapılmıştır. Güncel durum tespitinin yapıldığı altıncı bölümde yapının mevcuttaki hali değerlendirilmiştir. Yapının ilk yapıldığı dönemden bugüne geçirdiği farklılaşmaların, değişikliklerin, ilave veya noksanlarının tespitinin yapıldığı bu bölümde yapının yapı adası içinde bir bütün olarak ele alınması gerekliliği sonucuna varılmıştır. Halen Surp Agop Vakfına ait olan sıraevlerin bugünkü kullanıcılarının özelliklerini, kullanıcının sıraev hakkındaki görüşlerini ve korumaya yönelik fikirlerinin tespiti için bir anket çalışması yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılan anket sonucunda ortaya çıkan değerler, sıraevlerin mevcut yapı stoğu olarak değerlendirilmesi konusunda çalışmalarımıza yön vermiştir. Aynı bölümde Surp Agop Sıraevlerinin halen bir vakıf mülkü olmasının sıraevleri göreceli bir koruma altına almış olmasının verdiği ayrıcalıkla, sıraevlere ilişkin koruma önerisi sunulmuştur. Yedinci bölüm sonuç bölümü olup yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan fikirler toparlanmış ve batılılaşma ile birlikte on dokuzuncu yüzyıl da ortaya çıkan 'İstanbul sıraevi' için değerlendirme yapılmıştır. Azınlık vakıfına ait bir mülk olan ve dönemin yaşam şartlarıyla, İstanbul sıraevine özgü özelliklerin senteziyle oluşan Surp Agop Sıraevinin günümüze kadar ayakta kalabilmesi ve bundan sonra da bakım çalışmaları yapılarak mevcut yapı stoğu olarak kullanılması gerçeğine değinilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ISTANBUL ROWHOUSES AND THE SOCIAL QUALITY HOUSE MODEL SURP AGOP ROWHOUSE SUMMARY This research describes the meaning of rowhouse with the examples in the world and in England which were introduced to Istanbul's urban fabric during the Westernization period. Also the period of the introducing time of rowhouse, the demographic structure and the regional ethnic variations and the laws effects the constructions are searched. Surp Agop Rowhouse, that is chosen because of its social quality, examined from the historical side and analytic side. The first chapter is the introduction to the purpose and the contents of research. During Westernization period, influence of Western culture upon the Ottoman culture was the influences assimilated into the existing Ottoman culture and the more radical influences which had a tendency to change the system and beliefs. After these influences, the rowhouse was added into the house typology and Istanbul rowhouse is occurred by the properties of themselves. In the second chapter, the description of the rowhouse is given with the examples around the world and in England. Industrial Revolution which was another factor in the formation of European Architecture in 19th century and the variations of this period were analyzed. For the rowhouse comprehension and search, England is chosen because of being the century that the variations had seemed mostly, spreading the industrial revolution to all societies and having the forces on architectural variations and the characteristics of European Architecture in the 19th century. England and London examples shows the impact of industrial revolution on house typology and to the rowhouse type. To select the examples of rowhouses from this country helps to compare the analyze of the European rowhouses and Istanbul's. In the third chapter under the title of 'Rowhouse m Istanbul', the historical evolution of Istanbul's urban and the effect of this evolution on the house typologies, demographic structure and regional-ethnic variations. The factors that had real effects on Istanbul's urban structure, have been spread out due to the population increase in urban centers, replan the areas after fires and creating urban vistas. Muslim and non-Muslim populations continued to live as separate ethnic groups in their ethnic neighborhoods earlier in the 19th century. These places are Beyazıt, Fatih, Eyüp, Kanlıca, Üsküdar and Kadıköy known as Muslim districts, Bosphorus villages like Arnavutköy, Yeniköy, Trabya and the vicinity of Beyoğlu-Pera are known as non-Muslim districts of the town which is initiated the cultural and architectural pluralism of Istanbul towards the end of the century. Also the laws were searched that effects the constructions of houses for the Muslims and the ethnic groups. The new house model of rowhouse and the rowhouse typology is explained as well as the position of rowhouses in urban, plan and facade typologies and the aim and the reason of constructing these rowhoueses and the usage types of the houses. In thispart not only the rowhouses of Istanbul, but also the England rowhouses properties is studied and compared. 19th century England rowhouse's typology and functional characteristics were summarized as follows : Typical small social quality rowhouse contained two living rooms, two bedrooms, kitchen, backyard and a toilet accessible from backyard. Number of stories was generally two, front elevations have shown a repetitive rhythm of two windows and one or two entrance door depends on the economical plan layout. In this search three of the rowhouses which had the special properties is examined. These rowhouses are Ortaköy Onsekizevler, Fener-Balat Rowhouses and Beşiktaş Akaretler Rowhouses. The general information about these rowhouses that is location and the position, layouts, their history is studied. In the fourth chapter the Surp Agop Rowhouses, which makes up the main subject of this thesis is studied analytically. Then the history, the location and the position, the layout, the facade orientation and the ornaments of the rowhouses of this group are examined. Surp Agop Rowhouses is chosen because of the owners that is Armenian group and the reason to construct these houses. At the time of the epidemic illness were occurred in Istanbul, The Armenians had difficulties to find place for their patients to upkeep. In 1 833 a philanthropist bought the area of the Surp Agop Hospital and gave it to the Armenian vakf. After years past the rowhouses were built first for to get money for the hospital users and then to take shelter of the poor Armenians. So the Surp Agop Rowhouses are the typical rowhouse of Istanbul which has the social quality. Fifth chapter is the comparison of the rowhouses which were built in the same period with the Surp Agop Rowhouse. During the comparison Istanbul and England examples were choose to examine. Istanbul rowhouses has been evaluated in terms of typological ties with European rowhouses. In this comparison the characteristics of rowhouses of Istanbul is obtained like : dualities of front-back facade, lower-upper level, a design approach which is asymmetrical and non-axial, rhythmical design by repetitive utilization of 'cumba', balcony and eave profiles, number of stories of two and two and half story common for Muslims, three and more for non-Muslims, etc. The nowadays usage of the Surp Agop Rowhouse was established in the sixth chapter. The changes, adds and destroyed parts of the rowhouse were ascertained, and the decision of Surp Agop Hospital and the backyard and all rowhouses were accept all in group was occurred. An inquiry is done to the users of the rowhouses to examine their feelings, ideas and reactions to the houses and to examine what kind of people used the rowhouses nowadays. After examining of users and the history of rowhouses, we contributed a preservation and adaptive reuse suggestion in the area selected. The suitability of the rowhouses is based on the facts that their physical environment is relatively undamaged; they are partially common property; they are easy to standardize; they have strong and undamaged structures can be renovated with slight restoration. Sup Agop Rowhouses which belongs to the minority of the Armenians have history originates from Istanbul's pluralist media and it constitutes a value that should be preserved. XIFinally at the last chapter the result of this study is summarized. It was seen that the 19th century changing effected culture, social life and traditions. New typological characters were occurred. In this study we examine the new typology 'rowhouses' according to the evolution in the world and examples in England after the Industrial Revolution. We can say that the rowhouses were generally built with minimum costs to prevent the needs after migration to cities from the rural areas to work for the industry. When we looked through the Ottoman Empire, the formation of the rowhouses appeared in Istanbul connecting ethic and regional culture showed different typologies. Westernization on the architectural character of traditional housing forms and the principles were determined, and shown that, the European architectural movements were used in westernization period. Comparing the Istanbul examples with the west examples, the only set up similarity was not typological properties, it was preventing the house needs according to the increasing population. The typological similarities can be told between the minority rowhouses and the west examples. From this point The Surp Agop Rowhouse was chosen because of the reason it belongs to the Armenian minority and have social quality. The shape properties between 'street-parcel-building' relations, the way of coming next to each other and the 'cumba' at the middle story showed that the Surp Agop Rowhouse was the typical Istanbul rowhouse. Today Surp Agop Rowhouse is still used as social house quality that needs urgent preservation and renovation. Istanbul Rowhouse are acceptable as the existing house stock, not only for cultural inheritance but also esthetical worth constitutes a value that should be preserved. Xll