Tehlikeli maddelerin liman operasyonu
Port operations of hazardous materials
- Tez No: 103992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
TEHLİKELİ MADDELERİN LİMAN OPERASYONLARI ÖZET Taşınmaları ve liman operasyonları özel dikkat ve hassasiyet gerektiren tehlikeli maddelerin canlı çevreye zarar vermeden elleçlenebilmeleri maksadıyla ulusal ve uluslar arası alanda çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Yapılan düzenlemelere bağlı olarak belirlenmiş olan eğitim faaliyetleri, elleçleme donanımları ve liman tesisleri tehlikeli maddelerin liman operasyonlarının emniyetli bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Tehlikeli maddelerin liman operasyonunun ele alındığı bu çalışmada tehlikeli maddelerin liman operasyonları incelenirken 2. Bölüm içerisinde maddelerin mevcut çevre koşullarına göre canlı hayata verilebilecekleri zararlar göz önünde tutularak tehlikeli maddelerin tanımlamaları yapılmış, ilk paketlenme koşulları dahil olmak üzere; markalama, etiketleme, test ve inceleme prosedürleri ile birlikte sevk ediliş limanı ve varış limanındaki elleçleme koşulları incelenmiştir. 3.BöIüm içerisinde konu ile ilgili yazılı ulusal ve uluslararası mevzuat irdelenerek, Tehlikeli Madde operasyonlarında başarılı çalışmalara sahip olan Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa Birliği düzenlemeleri ele alınmış, ayrıca ülkemiz limanlarındaki tehlikeli madde operasyonları için uygulanan mevcut yasal düzenlemelere yer verilmiştir. 4. Bölüm içerisinde Uluslararası Denizde Tehlikeli Eşya Kodu (IMDG Kod) doğrultusunda konu ile ilgili temel araştırma ve faaliyet biçimlerini belirleyen Birleşmiş Milletler alt organizasyonu olan Uluslararası Denizcilik Örgütünün öngördüğü şekilde liman operasyonlarının güvenliği açısından görevli personelin eğitim standardı ve sorumluluk alanı ile birlikte operasyonlarda kullanılan liman tesisleri ve operasyon sistemleri konuları hakkında incelemeler yapılmıştır. Yine bu bölümde bazı tehlikeli madde sınıflarının özel liman düzenlemelerine yer verilmiştir. Yapılan çalışmanın sonuç bölümü ulusal ve uluslararası boyut olmak üzere iki kısımda ele alınmıştır. Birinci bölümde uluslararası boyutta tehlikeli madde taşımacılığının sınırlarının belirlenmesine yardımcı olan IMDG Kod ve bağlı düzenlemelerin liman operasyonları ile ilgili bölümlerinde yapılabilecek xiviyileştirmelere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise ülkemiz limanlarında tehlikeli madde operasyonları bütünlüğünü sağlayabilmek için yapılması gereken yöntem değişiklikleri uluslararası standartlar ve ülkemiz gerekleri dahilinde belirlenmeye çalışılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
PORT OPERATIONS OF HAZARDOUS MATERIALS SUMMARY Some national and international arrangements have been established by related associations for protection of natural environment and safe handling of hazardous materials which need special care and sensitivity during transportation and port operations. Safe port operations of the hazardous materials can be realised by appropriate training activities, handling equipment and port establishments which are arranged by the regulations of international organizations. In the second part of this study, the port operations of hazardous materials are explained according to the classification groups of the hazardous materials which are determined in relation to the environmental risks involved in each hazard group. In the same section, the material definitions are examined according to the marking, labelling, packing and testing processes, and also the handling conditions of the hazardous materials in departure and destination ports are mentioned. In section 3, the advanced port operation systems carried out by USA, Canada and European Union countries are compared and the arrangements that takes place in the operations of Turkish ports are also examined. In the following section, an investigation is made according to IMDG Code with related arrangements, about training standards of the personnel, depending on the responsibilities of the operations involved. In the same part, the handling conditions of a port are determined with the operating systems used in port operations of hazardous materials. The conclusion part of the study is taken up in two different ways. The first one is its international, and the other one is its national dimension. For the international dimension of the subject, the proposals are made to make improvements on some of the IMDG Code clauses, which will help to define boundaries of the port operations. For the national one, the alterations are mentioned, according to International standards and needs of our county, to obtain integrity of the existing methods in our own ports. XVI