Assos VI no'lu mezar anıt ve yakın çevresi için bir koruma ve düzenleme projesi
A Conservation and exhibition project for the tomb no VI and its surroundings in western necropolis at Assos
- Tez No: 104008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEGAN KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
ASSOS VI NO'LU MEZAR ANIT VE YAKIN ÇEVRESİ İÇİN BİR KORUMA VE DÜZENLEME PROJESİ ÖZET Bu tez çalışmasında, arkeolojik alanlarda, kazısı tamamlanmış kısımların, belgeleme, koruma, onarım ve sergileme sorunlarının ele alınması, düzenleme sürecinin tanımlanması, yöntemlerinin belirlenmesi, bu süreçte restoratör mimann rolü ve etkinliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Assos Batı Nekropolü Mezarlar Caddesi VI No'lu Mezar Anıt ve yakın çevresi, bir uygulama alanı olarak seçilmiş, bu alandaki mezar yapılarının; kazı, rölöve, envanterleme, restitüsyon, koruma-onanm ve sergileme aşamaları tanımlanmış ve çözümler önerilmiştir. Bu çözümler ışığında bir koruma ve düzenlenme projesi geliştirilmiştir. Tez kapsamında, VI No'lu Mezar Anıt yapısı detaylı bir biçimde ele alınmışlar. Bu yapı ile ilgili uygulamaya yönelik restitüsyon ve koruma-onanm projesi geliştirilmiştir. Kazı sonrası ortaya çıkarılan ve ayrıntılı olarak belgelenen mimari elemanlar ve aynı nitelikteki yeni doğal taşlar kullanılarak, yapı için bir 'kısmi anastylosis' önerilmektedir. Anastylosis ile, yapının ve dağınık durumda yerde bulunan mimari elemanlarının dış şartlara karşı korunması, aynı zamanda da kendisini ifade edebilecek bir hale gelmesi amaçlanmıştır. VI No'lu Mezar Anıt üzerinde tanımlanan süreç, Batı Nekropolü'nde yer alan diğer yapılar için de uygulanabilir niteliktedir. Arkeolojik alanlarda yapılan çalışmaların önemli bir kısmını restitüsyon sorunlarının aşılması oluşturmaktadır. Yeterli verinin günümüze kadar ulaşamamış olması, geçmişte fazlaca belgeleme ve araştırmaların yoğun olarak yapılmaması ve bir çok yapının toprak altmda olması gibi nedenler restitüsyon çalışmalarım bu alanlarda yapılacak araştırmaların ağırlıklı sorunu haline getirmiştir. Restitüsyon zorluklarının aşılabilmesi için doğru ve detaylı bir belgeleme çalışmasının yapılması gereklidir. Kazı çalışmaları sırasında ve sonrasında yapılacak belgeleme sürecinde restoratör mimann bulunması ve yapıyı kazı çalışmasını da içeren bir süreçte incelemesi, bu zorlukların aşmasmda önemli yer tutmaktadır. Batı Nekropolü için önerilen projede; kazılar sonrası ortaya çıkarılan yapıların koruma altına alınarak bozulmalarının engellenmesini, gerekli koruma ve onarım çalışmalarından sonra doğru biçimde sergilenmelerini, konu ile ilgili uzman olmayan kişilerin uygarlık tarihi ile ilgili mesaj alabilmelerini, yapıların sürdürülebilir bir koruma ve bakım programı ile sürekli kontrol altmda tutulmalarım sağlayıcı öneriler getirilmektedir. Arkeolojik alanda bulunan yapıların, tek yapı ölçeğindeki uygulamalar yerine, alanın bütünü X1Udeğerlendirilerek hazırlanacak bir program dahilinde ele alınmaları önerilmiştir. Alanın bütünü için bir ziyaret güzergahı belirlenerek, bir ziyaretçi yönetim programı oluşturulmuş ve gerekli alt yapıyı sağlayacak arkeolojik alan hizmet yapılan tasarlanmıştır. XIV
Özet (Çeviri)
A CONSERVATION PROJECT FOR THE TOMB NO VI AND ITS SURROUNDINGS IN WESTERN NECROPOLIS AT ASSOS. SUMMARY The proposed project envisages the documentation, conservation, restoration and exhibition problems of architectural remains that have been exposed by archaeological excavations. The preparation process, the role and activity of the architect as a conservator and the methods of conservation for the selected area have been discussed. The Western Necropolis at Assos has been taken as the study area. The processes of excavation, documentation, restitution, conservation and exhibition of the architectural remains have been defined. A conservation project for the archaeological area has been prepared. The Tomb No.VI on the Street of Tombs has been studied in detail. A restitution, conservation and restoration project has been prepared for the tomb. The anastylosis of the tomb with using its own (fallen) architectural fragments (which are classified and located in the project) and a few new fragments of the same quality, is proposed One of the most important work on archaeological sites for the architects, is finding solutions for the restitution problems. The lack of enough documentation of the remains and the excess of the uncovered parts makes restitution a major problem for the specialists who work on archaeological sites. A good analysis of the site and detailed documentation of the remains are important (necessary) data for getting over with the restitution problems. The conservation architect should begin the documentation while the remains are being excavated for determining the positions of the fallen fragments. Archaeology as a disipline intends to read the full range of evidence from a site (objects, context, architecture, so on) and then to use the discoveries to further knowledge that can or must be used to interpret the site for the public. Archaeological sites are nonrenewable resources. They must be managed and maintained well. Additional training should be provided for the preparation of specialists who might become responsible for the management of the site. xvIn the proposed project solutions for these topics have been discussed :. The conservation of the uncovered remains,. Anastylosis, consolidation and conservation projects for the monumental tombs of the Street of Tombs,. To organize an efficient exhibition for the remains after the conservation and restoration, so they can be easily understood by non-specialists,. To constitute a sustainable conservation and control for the archaeological site,. Design of the service spaces (visitor center: shelters, information boards, security office, wc, car&bus parking, book store, etc.) for the archaeological site,. To prepare a visitor management programme, and guiding the visitors by information and direction boards, Good interpretation enables visitors to understand archaeology and can convert them from puzzed tourists into advocates for archaeological research and conservation. xvi