İTÜ.kart yönetim otomasyonu
ITU Kart admınıstratıon automatıon
  1. Tez No: 103990
  2. Yazar: ECE ÇİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. COŞKUN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ITÜKART yönetim otomasyonu ÖZET Gövdesinde yer alan tümleşik devre sayesinde veri depolayıp işleyebilen ve fiziksel özellik bakımından kredi kartlarını andıran plastik kartlara genel olarak 'Akıllı Kart' adı verilir. Bu kartlar, manyetik benzerlerine göre yaklaşık bin kat daha fazla veri saklayabilmektedirler. İçerdikleri ileri seviyedeki kontrol mekanizmaları sayesinde daha güvenilirdirler. Bunun yanısıra aynı kart birden fazla uygulama içinde kullanılabileceğinden benzerlerine göre daha fazla tercih edilmektedirler. Dünyada hızla yaygınlaşmalarının altında yatan sebeplerden bir tanesi de budur. Akıllı kartlar, günümüzde kimlik tanıma, bankacılık, elektronik cüzdan, ulaşım gibi pek çok alanda yaygm olarak kullanılmaktadır. İçerdikleri kırmıklarda değişik kullanım amaçlan için, değişik tipte bilgiler depolanabilmektedin Alışverişte kullanılmak üzere para taşınabileceği gibi, sağlık ile ilgili bilgiler ve uygulamalar da güvenli bir şekilde tutulabilir. Ülkemizde elektronik cüzdan ve ulaşım alanlarında kullanılmaya başlanan ve gittikçe yaygınlaşan akıllı kart uygulamalarına bir örnek oluşturması amacıyla tez kapsamında İTUKart projesi hazırlanmıştır. Bu tez çalışmasında, üniversitelerdeki öğrenci, öğretim üyesi ve diğer çalışanlar için kimlik kartı ve elektronik cüzdan işlemlerini gerçekleştiren sistemin bir prototipi oluşturulmuştur. Proje iki alt bölümden oluşmaktadır. İTUKart Yönetim Otomasyonu ve İTUKart Kullanıcı Otomasyonu. İTUKart Yönetim Otomasyonu'nda, İTUKart sisteminin çalışması için gerekli olan ve sadece yetkili kişilerce yapılabilecek tanımlamalar yer almaktadır. İTUKart uygulamasının birimlerine erişim için ITÜKart sahibi olmak şarttır. Kullanıcıların kendi İTUKart' lan ile giriş yaptığı bu program üzerinden girilen. Parametre tanımlan,. Kampüs-bina-sınıftanımlan,. Bölüm-ana bilim dalı-fakülte-enstitü tanımlan,. Ders-ders programı-sınav programı, Kullanıcı tanımlan gibi veriler İTUKart Kullanıcı Otomasyonu ile ortak kullanılan veritabanında tutulur [1]. T&fllIBEKuSRErtM RÜMlü DOKÜMANTASYON MERKEHİTÜKart Kullanıcı Otomasyonu' nda ise, kullanıcıların web ortamında, üzerinde kart okuyucu bulunan herhangi bir makinedeki tarayıcı ile erişebileceği ders, randevu ve ödeme işlemleriyle ilgili ekranlar bulunmaktadır [1 ]. İTÜKart projesi bünyesinde gerçekleştirilen her iki otomasyon programında kulanılmak üzere, akıllı kart ile kart okuyucunun iletişimini sağlayan bir arabirim yazılımı gerçeklenmiştir. Bu yazılımda yer alan fonksiyonlar sayesinde karttaki veriyi okumak, karta veri yazmak ve erişim kontrolleri uygulamak mümkündür. İTÜKart projesi için, kullanılan GemClub kartı üzerinde kullanıcı numarası ve kullanıcının o an sahip olduğu kredi tutarı saklanmaktadır. Veri güvenliği, kart tararından sunulan PIN (Personal Identification Number) ile sağlanmaktadır. Kartta verilerin saklandığı kayıt dosyasının okunması işlemi PIN, güncellenmesi işlemi ise hem PIN, hem de dosyanın gizli anahtar (secret key) değeri ile korunmaktadır. Ayrıca karttaki PIN' in değiştirilmesi için de buna ait farklı bir gizli anahtar değerinin beliritilmesi gerekmektedir. Uygulamada karttaki güvenlik mekanizmalarının yanısıra, kart sahibine ait olup veritabanında tutulan bilgilerin güvenliği de şifrelenmiş olarak saklanan kullanıcı parolaları ile sağlanmaktadır. Böylece uygulamadaki iki katmanlı koruma mekanizması ile veri güvenliğinin arttırılması amaçlanmıştır. Prototip olarak hazırlanan ve modüler bir yapıya sahip olan İTÜKart uygulamasında sadece benzer sistemlerin temel fonksiyonları ele alınmıştır. Bu yapı üzerinde, ileride ortaya çıkabilecek yeni ihtiyaçlar doğrultusunda kapsamın kolaylıkla genişletilmesi mümkündür. xı
Özet (Çeviri)
nUKART ADMINISTRATION AUTOMATION SUMMARY Plastic cards, similar to credit cards which an embeded integrated circuit enabling it to store and process data are called 'Smart Cards'. These cards can store approximately a thousand times more data compared to magnetic cards. Since the same card can be used in several different applications, smart cards are widely preferred tools for secure identification. Smart cards are widely used in many areas like identification, banking, electronic purse and transportation. Different types of data, as well as applications, can be stored in a secure way in the chips for different purposes such as keeping credit for purchase or information about the cardholder's background concerning health. In Turkey, applications in electronic purse and transportation have started to show up in market, therefore smart card usage is expected to accelerate. The İTUKart project is developed as a part of this thesis for providing an example to smart card applications. ITÛKart is a prototype for a university card to be used by students, faculty, and other academic personnel as an id card and an electronic purse. It is required to have an İTUKart card to access the units in the system. The project consists of two parts: İTUKart Administration Automation and ITÜKart User Automation. With İTUKart Administration Automation, authorized users can access the program using their JTUKarts and can make and maintain the definitions required for the system like. Parameter definitions, Campus-building-classroom definitions,. Department-institution definitions, Lesson-schedule definitions,. User definitions. The data is stored on a common database also used by the user automation [1]. xuİTÜKart User Automation consists of screens, which are accessed through internet via terminals with smart card readers and internet browsers. With the help of these screens the students can carry out operations related with lessons, reservathons and payment [1]. To provide a means of communication between the card and the reader an interface software is also developed during this thesis work. It is possible to read or update the data on the card by calling the methods of this interface. In the İTÜKart application, the user id of the cardholder and the amount of credit that the cardholder has are stored on the GemClub card. The PIN mechanism of the card itself is used for guaranteeing data security. The read operation on the record file is protected by PIN whereas the update operation is protected by both the PIN and the secret key related to that record file. Furthermore a different secret key is required for updating the PIN on the card. In the application context apart from the PIN mechanism, the security of the data in the database, which is directly related to the cardholder, is accomplished through the encrypted user password in the user definition. This two-layered protection mechanism used in the application ensures data security. In the İTÜKart system, which is a prototype designed on a modular basis, only some basic functions of university cards are implemented. This structure can easily be expanded to meet future needs. xiu