Performans metodunun mevcut betonarme binaların incelenmesi için kullanılması ve uygulamaları
Usage and applications of the performance method to evaluate the existing concrete buildings
- Tez No: 104092
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Pushover Analiz ile Performans Metodu anlatılmış ve bilgisayar uygulamaları yapılmıştır. Birinci bölümde mal sahibi ve mühendis arasında karar verilecek olan performans amaçlarının nasıl belirleneceği izah edilmiştir. İkinci bölümde bu analizde son derece önemli olan deprem risk seviyeleri, zemin etkileri, yani elastik karşılık spektrumunu oluşturmak için gerekli olan öğeler izah edilmiştir. Üçüncü bölümde, analize geçmeden önce mühendisin bina üzerinde yapması gereken veya yapmasında fayda olan eksik ve yanlışlıklan belirleme işlemleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Pushover Analizi, Talep Spektrumu ve Performans Noktası konulan detaylı olarak izah edilmiştir. Beşinci bölümde elemanların istenilen performansı aşıp aşmadığını kontrol etmek için gerekli kabul kriterlerini içerir. Son bölüm olan altıncı bölümde ise Pushover Analizi ve Performans Metodu ile ilgili SAP2000'de yapılmış bilgisayar uygulamakta mevcuttur. Bu uygulamalar iki çeşit olup biri elle biri de SAP2000'in kendi otomatik yöntemiyledir. Tüm bunlan ifade edebilmek için genel olarak izlenmesi gereken hususlar şunlardır: Mal sahibi ve mühendis ortaklaşa, birinci bölümde açıklandığı üzere, performans amaçlarından birini seçmelidir. Daha sonra mühendis 2, 3, 4 ve S. bölümlerdeki analiz ve deprem karşılık değerlendirmelerini yaparak binanın herbir elemanının, başta belirlenen performans amacım aşıp aşmadığını kontrol eder ve değerlendirme yapar.
Özet (Çeviri)
In this study performance method with Pushover Analysis is explaind and some computer applications have been performed. In the first section, it has been explained that how the performance criteriae are determired between property owner and engineer. In the second section, earthquake risk parameter, which is a very important in this analysis and ground effects, in other words the necessary elements to form elastic equivalent spectrum are explained. In the third section, before going into the analysis, deficiency and error determination operations which must be performed by an engineer on the building are described. In the fourth part, Pushover anahysis, demand spectrum and performance point subjects have been explained in details. Fifth part contains the required accepted criteriae to control whether the elements exceed the required parametres. Computer simulations performed with SAP2000 about Pushover analysis and performance method are given in tire last part There are two kinds of applications: one with hand made the other with its own automatic procedure of SAP2000.