Doğrusal bir programlama modeli ve bir çözgülü örme işletmesinde uygulaması
Linear programming model and application of the model in a warp knitting factory
- Tez No: 104096
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVZA CANDAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
DOĞRUSAL PROGRAMLAMA MODELİ VE BİR ÇÖZGÜLÜ ÖRME İŞLETMESİNDE UYGULAMASI ÖZET Bu çalışmada, yöneylem araştırmaları içinde yer alan modelleme tekniklerinden doğrusal programlama modeli ve bu modelle problemleri çözmede sıkça kullanılan simpleks yöntem üzerinde durulmuş, modelin kuruluşu, değişkenlerin ve kısıt denklemlerinin tesbiti, simpleks tabloların hazırlanışı ve bulunan optimum çözümlerin ekonomik yorumunun nasıl yapılacağı konusunda teorik bilgiler verilerek, seçilmiş olan bir çözgülü örme işletmesinde uygulaması yapılmıştır. Doğrusal programlama modelinin genel olarak uygulama alanlarından bahsedilmiş, bahsi geçen uygulama alanlarının, tekstil işletmelerinde de en çok problemle karşılaşılan bölümler olduğuna dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Karşılaşılan problemlerde amaç, kar maksimizasyonu, maliyet minimizasyonu, maksimum verimlilik, optimum işgücü, maksimum kan veren ürün, doğru zamanda doğru hammadde siparişini veren ürün ve üretim planlaması, vb. gibi bilgilere ulaşmaktır. Bu bilgilere ulaşmak içinde, problem doğru formüle edilerek, amaç fonksiyonu, karar değişkenleri ve sınırların tanımlanarak çözüm aşamasına gelinir. Çözüm içinde günümüzde en çok kullanılan Simpleks Yöntem kullanılarak, çözüm tabloları oluşturulur ve optimum değer bulunur. Optimum çözüme birden çok sayıda iterasyonla ulaşmak mümkündür. Dolayısı ile, bugün piyasada kullanılmakta olan LINDO, TORA gibi bilgisayar programlan ile zaman kaybetmeksizin çözüm değerlerine ve tablolara ulaşmak mümkündür. İşletmede yapılan uygulama çahşmalan, doğrusal programlama modeli ve simpleks yöntemin, tekstil işletmelerinde de başanyla uygulanabileceğini ortaya koymaktadır, özellikle üretim ve planlama aşamasında, ulaşılan optimum değerler, işletmeye verimlilik, karlılık ve mevcut kaynakların optimum kullanımı açısından oldukça büyük katkılar sağlamakta, Tekstil Mühendislerinin işletme çıktılarına, sadece ve sadece“daha çok üretim”gözüyle değil, daha karlı, daha efektif bir üretim gözüyle bakmasına yardımcı olmaktadır. vn
Özet (Çeviri)
LİNEER PROGRAMMING MODEL AND APPLICATION OF THE MODEL IN A WARP KNITTING FACTORY SUMMARY This study is mainly focused on lineer programming model and the simplex method which is frequently used in solving of the problems, setting of the model, its variables, determination of the limit equation, preparation of simplex tables and the economical interpretation of the optimum solutions will be done by theoretical information and by all this information the study was practiced in a chosen warp knitting factory. General usage fields of lineer programming is mentioned and the aim was to show that the problems faced in textile factories are similar with the mentioned application fields. The aim of these faced problems are to get the information like profit maximization, cost maximization, maximum efficiency, optimum labour, product with maximum profit, the product that orders right raw material at the right time and production planning. To reach all the information, the problem must be formulated in the right way; by means of aim function, decision variables and defined limits you come to the solution. The most common method for problem solving is simplex in which, solution tables are formed and optimum value is found. It is possible to reach the optimum result with more than one iterasion. Consequently with the available computer programmes used in the market like Lindo and Tora, İt İs possible to find out the solution value and tables without losing time. The practiced study in the factories put forward that the Iinner programming model and simplex method can be used effectively in a textile factory. In production and planning steps especially, reached optimum values gives big aid to the efficiency in the factory, profitability and the optimum usage of available sources and by this mean Textile Engineers could relax a little bit. Textile Engineers take production out puts not only for“more production”but for more profitable and effective production as well. This has a positive effect on their future career by means of quick improvement. vni