1980 sonrası İstanbul'da üst gelir grupları için tasarlanmış dışa kapalı konut siteleri
Housing estates closed to outside designed for high-income groups in İstanbul after 1980
  1. Tez No: 104100
  2. Yazar: ÖMER KUŞHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. HÜLYA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET 1980'lerin başından itibaren Türkiye'de metropolleşme süreci içersindeki şehirlerde, özellikle üst gelir grubunun konut mekanı olarak kendine seçtiği dışa kapalı konut siteleri oluşmuştur. Fakat şehir içersindeki değerli arsalar üzerine inşa edilen bu konut sitelerinin de temel formu çok katlı apartman tipi bloklar olduğu görülmektedir. Bu konut sitelerinin oluşum süreci, 1980'lerden itibaren büyük sermayeli yatırımcıların konut sektörüne girmesi ile başlamaktadır. Bu sermayenin bir bölümünün lüks konut piyasasının inşaat sektörlerini oluşturdukları görülmektedir. Özellikle İstanbul'da, üst gelir gruplarının oluşturduğu tüketim potansiyeline bitap eden, dışa kapalı ve kontrollü, çarşı ve rekreasyon alanlarım içinde bulunduran konut sitelerini inşaa etmektedirler. Çalışmanın giriş bölümünde, tezin konusu özetlenmektedir. İkinci bölümde, çalışmanın temel amacı, kapsamı ve yöntemi yer almaktadır. Üçüncü bölümde, sanayileşme ve hızlı kentleşme ile değişen Türkiye'nin sosyal ve ekonomik yapısına değinilmektedir. 1950'lerden itibaren artan konut açığım karşılamak için uygulanmış konut politikaları özetlenmektedir. Hızlı kentleşmenin yarattığı konut açığı ve bu açığın karşılanmasında kullanılan konut üretim sistemleri anlatılmaktadır. Bu konut üretim sistemleri dört başlık altında toplanmaktadır; Toplu Konut Üretimi, Yap-Satçı (Spekülatif) Konut Üretimi, İllegal Yapılaşma ve Apartmanın Gelişimi. Apartmanın gelişimi ve bu konut üretim sistemlerinin baskın formu olması ve sonunda dışa kapalı konut sitelerinde de konut formu olarak tercih edilmesi irdelenmektedir. Günümüzde, üst gelir grupları için değişik konut tipleri inşaa edilmekte ve lüks konut piyasasına sunulmaktadır. Dördüncü bölümde, bu konut tipleri ve bunların arasında dışa kapalı konut sitelerinin oluşumuna etki eden gruplar ve fiziksel, sosyal ve kültürel aktörler ile dışa kapalı konut sitelerinin oluşum süreci incelenmektedir. Beşinci bölümde, bu sitelerden seçilen örnekler incelenmektedir. İstanbul'da 1980 sonlarından itibaren inşaa edilmiş olan, altı dışa kapalı konut sitesi örnek olarak seçilmiş olup, bu konut sitelerine ait 30 adet konut biriminin fiziksel analizi yapılmaktadır. Site yönetimlerinden elde edilen bilgilerle birlikte analiz sonuçlan karşılaştırmalı olarak ortaya konulmaktadır. Altıncı bölümde, seçilen örneklerin incelenmesinden çıkan sonuçlar, karşılaştırmalı olarak irdelenmekte ve tartışılmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
HOUSING ESTATES CLOSED TO OUTSIDE DESIGNED FOR HIGH- INCOME GROUPS IN ISTANBUL AFTER 1980 SUMMARY From the beginning of early 1980's, in Turkey, housing estates closed to outside have been formed. Estate became an object of investment, and a market of luxury houses has been formed. These highly secure and closed structure houses were most suitable for high-rank administrative people. The residential form of these housing estates closed to outside is apartment. These houses are built in the big cities of Turkey, especially in Istanbul, and supply consumption potential of high-income groups in housing market. These housing estates consist of social structures, shops, markets, sports and recreation areas. This thesis consists of six parts. It is about the process of the formation of housing estates closed to outside designed for high-income groups in Turkey. In the first part of the study, the process of the formation of housing estates closed to outside is defined and the study is summarized. In the second part, the aim, the boundaries and the method of the study are defined. The third part is about the social and the economic structure of Turkey and the house demand, which increased by reasons of industrialisation and rapid urbanisation after 1950's. This part consist the housing systems in Turkey, used to supply the house demand. The housing systems are determined in four chapter, Mass Housing, Built- Sell (Speculative) Housing, Squatter Settlement and The process of the apartment The process of the apartment, used as a residential form in these housing estates closed to outside, is determined. The fourth part is about the social, cultural and physical factors and groups, which form the housing estates closed to outside. In this part of the study, the process of the formation of the housing estates closed to outside is explained. In the fifth part, the examples of these houses are determined. In Istanbul, six examples of the housing estates closed to outside, which were built in early 1990's, are analysed and compared physically. The sixth part consist the results of the research and the suggestions. vm