A Partical approach for construction of an integrated modern cement plant in Northern Bangladesh
Kuzey Bangladeş'te tam teşekküllü modern bir çimento fabrikası inşaatına pratik bir yaklaşım
  1. Tez No: 126590
  2. Yazar: ZAW LİN SOE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET YETİŞ, PROF. DR. SAMİ ERCAN, PROF. DR. ERKAN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET“ Kuzey Bangladeş'te tam teşekküllü modern bir çimento fabrikası inşaatına pratik bir yaklaşım”Bu çalışma, Bangladeş gibi gelişmekte olan bir ülkede inşaası düşünülen modern tam teşekküllü bir çimento fabrikasına sistemli proje planlaması ve fiyat kontrolü gibi süreçler için araştırmalar içermekte olup bu konuda teklifler sunmuştur. Ayrıca sosyal durumlar, risk değerlendirmeleri, çeşitli elde etme durumları, programlama teknikleri ve ekonomik yatırım değerlendirmelerini içermektedir. Teknik ve finansal fizibilite, projeyle alakalı sorunlar ve riskleri içeren Kritik Basan Faktörleri Araştırması da işlenmiştir. Çalışanların fabrika eğitimi, yurtdışı eğitimi ilgili teklifler de sunulmuştur. Bu çalışmada elde edilen bulguların Bangladeş'te kurulacak olan Lafarge Surma Çimento Projesi ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki benzeri projelerin başarılı bir şekilde planlanıp uygulamaya girmesi için bilgi ve fikir alanında katkıda bulunması ümit edilmektedir. Bu çalışma stratejik proje idaresi, kontrol planı ve projeyi zamanında ve öngörülen bütçe dahilinde tamamlamakta kullanılabilecek teknik ve yöntemlerin planlaması ve geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Bu çalışma zor şartlarda geliştirilen projelerde bir rehber olarak kullanılabilir. April, 2002 Prof.Dr. Nüket YETİŞ Zaw Lin,SOE Danışman Öğrenci vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT " A practical approach for construction of an integrated modern cement plant in Northern Bangladesh',» This work involved studies, surveys, and the presentation of proposals for systematic project planning and implementation procedures, including cost control methods towards construction of a modern integrated cement plant in a developing country like Bangladesh. It involved studies of various factors comprising of: social conditions, risk evaluation, various procurement conditions, scheduling techniques, and economic investment evaluation. It also involved proper cost control, quality control and safety management systems, organization plan and usage of project information. Surveys of Critical Success Factors were conducted comprising of: technical feasibility, financial feasibility, issues, and risks related to the project. Proposals were also presented for training employees, such as: training at sites, overseas training, and matters concerned with rules and qualification of trainees. The findings of this study is expected to contribute, in part, knowledge and ideas towards successful planning and implementation of a modern cement plant in rural Bangladesh, and for similar projects in other developing countries. This study will help to design and develop a number of the strategic project planning and control techniques that can be used to complete the project on time and within the budget. This study could be used as a guideline to develop complex project under similar circumstances. April, 2002 Prof.Dr. Nüket YETİŞ JZaw Lin, SOE Ay, Yıl Danışman Öğrenci Adı, Soyadı vm