Tehlikeli maddeler için iç ortam hava kalitesi ve insan sağlığı risk değerlendirmesi modeli
Indoor air quality and human health risk assessment model for hazardous substances
- Tez No: 104166
 - Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TALINLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Tehlikeli maddeler modern hayatın gelişen ihtiyaçlarına paralel, endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Uçucu özellik gösteren tehlikeli maddeler endüstriyel alanlarda hava kirliliği denilince akla gelen baca gazı emisyonları dışında kalan iç ortam hava kalitesini belirleyen ortam emisyonlarının oluşumuna neden olmakta ve İnsan sağlığı açısından risk oluşturmaktadırlar. Bu konu İle ilgili ulusal ve mevcut uluslar arası standartlar ve yönetim şekilleri gelişen teknoloji ve yapılan araştırma sonuçlan ile geliştirilmektedir. Bu çalışmada uçucu tehlikeli maddelerin insan sağlığı açısından risk değerlendirmesini yapan bir model geliştirilmiştir. Modelde bulunan iki indeksten biri ile uçucu tehlikeli maddelerin risk dereceleri tespit edilmiş, bu derecelere uygun olarak alınabilecek önlemler için öneriler getirilmiş, bir diğeri ile bireysel uçucu tehlikeli maddenin %50 ölümcül konsantrasyonu ile izin verilebilir maruz kalma limiti arasında bir korelasyon aralığı belirlenmiştir böylece ölümcül konsantrasyonlar gibi kesinliği olmayan ve yönetim politikasına bağlı olarak belirlenen PEL değeri için yeni bir yaklaşım getirilmiştir. Modelin yönetmelik, standartlar ve çevre etki değerlendirme yöntemlerine kolaylık getireceği umulmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde tezin kapsamı, anlam ve önemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, Uçucu özellik gösteren tehlikeli maddeler ağırlıklı olmak üzere tehlikeli maddelere ait literatür araştırması sonucu elde edilen bilgiler ile ülkemizdeki yasal mevzuat hakkındaki bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, Risk değerlendirmesi hakkında bilgiler aktarılmıştır. Dördüncü bölümde, model yaklaşımı ve modelin fonksiyonları anlatılmış ve model tanıtılmıştır. Beşinci bölümde, bireysel uçucu tehlikeli maddeler için üretilen senaryolar ile elde edilen model sonuçlan değerlendirilmiş ve öneriler getirilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
INDOOR AIR QUALITY AND HUMAN HEALTH RISK ASSESSMENT MODEL FOR HAZARDOUS SUBSTANCES SUMMARY Hazardous substances are widely used in industrial areas due to the needs and demands of the modern society. Volatile hazardous substances are one of the sources of the airborne emissions in process areas and indoor air quality in process areas depends on the airborne emissions caused by volatile hazardous substances. The structure of the national and international standards and the management systems/policies are developed and changed according to the developing technology and research results. In this study, a model which assess the risk of the volatile hazardous substances in indoor areas according to the human health is developed. Model covers 2 different logarithmic rate. Indoor air quality rate 1, INAQRAi, estimates the risk degree of the volatile hazardous substance and classify the substances. Suitable remedial precautions are suggested in respect to the classes of the substances. Indoor air quality rate 2, INAQRA2, determines a correlation range between Lethal concentration 50% for human and permissible exposure limit of the individual volatile hazardous substance, so that it brings a new approach to the lethal concentrations which is uncertain for humans and PEL values which are depended on the management policies. Hopefully, this model will bring convenience to the regulations, standards and environmental impact assessment procedures. First chapter of this study includes scope and importance of the study. Literature research results of the hazardous substances -emphasising volatile hazardous substances- and national regulations are discussed in second chapter. Risk assessment is discussed in chapter 3. Approach and functions of the model is discussed and model is explained in chapter 4. Results obtained from model for several individual substances are indicated, study is evaluated and suggestions are discussed in chapter 5.