Burdur Murtazaaliler evi selamlık bölümü restorasyon projesi
Burdur, Murtazaaliler house, restoration project of selamlık section
  1. Tez No: 104195
  2. Yazar: TUĞBA BARLIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEGAN KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
BURDUR, MURTAZAALİLER EVİ SELAMLIK BÖLÜMÜ RESTORASYON PROJESİ ÖZET Akdeniz bölgesinin göller yöresinde, Burdur Gölü'nün doğu kıyısında bulunan Burdur ili, tarih öncesinden günümüze kadar birçok uygarlıklara (Pisidya, Helenistik, Roma, Selçuklu, Osmanlı) sahne olmuş, farklı etnik ve kültürel grupları barındıran bir merkez haline gelmiş illerimizden biridir. Burdur ili ile ilgili fazla araştırma mevcut olmadığı için, bunun gerekliliği düşünülerek çalışmaya başlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilimiz için önemli bir geçmişi olduğu tahmin edilen bir yapının belgeleme amacı ile çalışılmasına karar verilmiş ve Murtazaaliler Evi'nin selamlık bölümü tez konusu olarak seçilmiştir. Çalışma kapsamında ilk olarak Burdur ilinin tarihsel ve fiziksel gelişimi ile ilgili ulaşılabilen yayınlar, belgeler ve arşivler araştırılmış, yabancı seyyahların seyahatnamelerinin ve yerel dergilerin taranması sonucunda araştırma konusu ile ilgili bazı bilgilere ulaşılmıştır. Bunun yanında Türk evinin gelişimi ve mimari özellikleri ile ilgili kaynaklar da taranmış, bulunan veriler düzenlenmiştir. İlin anıtsal yapılan ve sivil mimarlık örnekleri incelenmiş ve belgeleme çalışmalarının fotoğraflarla desteklenmesine karar verilmiştir. Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından, 1996 senesinde, 1. Grup eski eser olarak tescil edilmiş olan Murtazaaliler Evi ile ilgili olarak ulaşılabilen en eski tapu kaydı araştırılmış, bu araştırma sonucunda, Burdur ili Tapu Kadastro Müdürlüğü'nde varlığı tespit edilen ve 1895 (H.1312) tarihinde Osmanlıca olarak tutulmuş bir vergi defterine ulaşılmıştır. Bu deftere göre; yapının bu tarihte mevcut olduğu tespit edilmiş, böylece daha önce araştırılan ve yaklaşık aynı döneme karşılık gelen diğer sivil mimarlık örnekleri ile karşılaştırılmasına olanak sağlanmıştır. Harem ve selamlık olmak üzere iki ayrı yapının ortada yer alan bir avlu etrafında, kuzey-güney doğrultusunda birbirlerine paralel olarak yerleşmesi ile oluşan plan şeması, yüksek avlu duvarları ile de Türk evlerindeki içe dönük aile yaşantısını yansıtmaktadır. Her iki bölüm de dış sofalı plan tipine sahiptir. Bezeme teknikleri (kalem işi ve kabartma bezemeler, ahşap çatkı tavanlar) açısından çeşitlilik gösteren konağın iç ve dış mekân düzenlemeleri de dikkate alınarak, inceleme ve belgelenmesinin gerekliliği düşünülmüştür. Konağın harem bölümüne göre oldukça harap durumda olan selamlık bölümü, zemin katı kargir, üst katlan ahşap karkas yapım tekniği ile inşa edilmiştir. İçinde ve dışında çeşitli bezemesel öğeler barındırmakta (tavan, lambalık ve şerbetlikler, kalem işi motifler, özgün dolap kapaklan vs.), taş ve ahşap işçiliğinin çeşitli örneklerini XXsergilemektedir. Kemerli, anıtsal bir girişi olan yapı, giriş üzerinde yer alan köşk odası ile de dikkat çekmektedir. Ülkemiz sahip olduğu sivil mimarlık örnekleri ile dünyada önemli bir yer tutmaktadır. Bu kültür varlıklarına sahip illerimizden biri olan, fakat bugüne kadar pek fazla araştırma yapılmamış olan Burdur için bu çalışma, sahip olduğu kültür mirasının gelecek kuşaklara aktarılması, kültür turizmine katkıda bulunulması, mevcut bir potansiyelin en uygun şekilde değerlendirilmesi açısından önemli bir yer tutmaktadır. XXI
Özet (Çeviri)
RESTORATION PROJECT FOR THE SELAMLIK SECTION OF MURTAZAALILER HOUSE IN BURDUR SUMMARY The city of Burdur is located within the Mediterranean Region of Turkey and on the East Coast of Burdur Lake. It has served as the centre of dynasties. The lack of research about the history and cultural heritage of Burdur has lead the author to choose, the selamlık section of the Murtazaaliler House, which is probably one of the most important examples of traditional Turkish civil architecture in Burdur, as the subject of her master's thesis. All the available documents, publications and archive material on the historical and morphological development of the city were studied, and the data obtained was organized and analyzed. All of the major monuments and examples of civil architecture in Burdur were studied, forming a photographic archive as part of the documentation process. The second stage of research was directly concerned with the Murtazaaliler House. The building was registered as an example of the first group historic cultural property by the Turkish Ministry of Culture Commission on the Conservation of Cultural and Natural Property in Antalya in 1996. The author has searched for the oldest land- ownership registry and title deed in the archives, and evidence recovered has indicated that the house was definitely constructed before 1312H. (1895). This date provides the chance to carry out a comparative study with other examples of civil architecture dating from the same period. The Murtazaaliler House consists of two separate sections, the harem and the selamlık, which are located around a single courtyard. The thesis concentrates on the selamlık section, which is structurally in a much worse condition compared to the harem. The construction technique of the selamlık section is stone masonry at the ground floor level and timber-frame, the wall surfaces of which are covered with wood-laths and plastered (bağdadi), at the upper floor levels. It fits the traditional Turkish house plan type, where the rooms are arranged around an exterior semi-open common space (sofa) with a courtyard. The exterior and interior wall and ceiling surfaces are decorated with original stucco-work, polychrome painting and lamp and şerbetlik niches, etc., including original carpantery such as the cupboard shutters and original stone masonry. The arched main entrance and the room located above it are probably the most important features of this house. In addition to the research phase briefly described above, this thesis will also include a detailed analytical survey of the house at 1:50 scale, aimed at the XXUproduction of a restoration project in the end. Architectural details will be documented at 1:1, 1:5, 1:10 and 1:20 scale and will be supported with photography and written descriptions. This will be followed by a chronological analysis and a documentation of structural deformations and material deterioration; the evaluation of the data obtained from which will lead first to a restitution and then a restoration and re-use project also at 1:50 scale, aimed at the conservation of this unique example of traditional Turkish civil architecture. The aim of this thesis is to produce an architecturally, statically and technically applicable project without disturbing the integrity of the building; thus presenting an example for the conservation and functional continuity of cultural heritage. XXUl