Sakarya havzasında aylık akış miktarlarının yağış-akış modelleriyle hesaplanması
Estimation of monthyl runoff by rainfall runoff modelling from Sakarya basin
- Tez No: 104196
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ AĞIRALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
SAKARYA HAVZASPNDA AYLIK AKIŞ MİKTARLARININ YAGIŞ-AKIŞ MODELLERİYLE HESAPLANMASI ÖZET Yağış-akış modelleri, hidrolojik çalışmalarda çok önemli bir yere sahip olan, üzerinde yoğun çalışmaların olduğu alanlardan biridir. Özellikle su temini ve sulama ihtiyaçlarına yönelik olarak inşaa edilmiş rezervuarlarm optimum planlanması, taşkın kontrolü ve hidroelektrik enerji üretimi gibi amaçlar için uzun zamanlı akış kayıtlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Literatürde aylık yağış-akış modellerinin kullanılması suretiyle uzun zamanlı aylık akış kayıtlarının elde edilmesini amaçlayan çalışmalara sıklıkla rastlanmaktadır. Sunulan bu çalışmada, dünyanın çeşitli bölgelerinde uygulamaları yapılmış olan aylık yağış-akış modelleri incelenmiş olup, on dört farklı aylık yağış-akış modeli ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Eldeki verilere uygun olan üç model, Sakarya Havzası'ndaki Kurtköy ve Söğüt Bölgeleri'ne uygulanmıştır. Basit Polinom Modeli ile toplamsal ve çarpımsal zaman serileri olarak iki farklı versiyona sahip olan Basit Zaman Serileri Modeli (Tsykin Denklemi) Ek A'da bulunan verilerin yardımıyla kalibre edilmiş olup, Kurtköy ve Söğüt Bölgeleri için aylık akış tahminleri gerçekleştirilmiştir. Yatak Genişliği Metodu ise sadece Kurtköy Bölgesi için eldeki veriler nispetinde uygulanmıştır. Bu bölge için aylık akış tahminleri yapabilecek bir denklemin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Kurtköy ve özellikle düşük akımların görüldüğü Söğüt Bölgesi'nde kullanılmış olan basit yapıya sahip nonlineer ampirik modellerin, uygulama sonuçlarına genel olarak bakıldığında havzaların akış karakteristiklerini yeteri kadar iyi olarak yansıtamadıkları sonucuna varılmıştır. Kurtköy Bölgesi için çarpımsal zaman serilerinden oluşan Basit Zaman Serileri Modeli'nin diğer iki modele göre daha üstün olduğu gözlenmiştir. Yatak Genişliği Metodu ile geliştirilen akış tahmin denkleminin kalibrasyonu sonucunda elde edilen belirleme katsayısı ise oldukça düşük XVI
Özet (Çeviri)
ESTIMATION OF MONTHLY RUNOFF BY RAINFALL-RUNOFF MODELLING FROM SAKARYA BASIN SUMMARY Rainfall - runoff modelling is an important area of hydrologic studies, an is one in which research is still been actively carried out. Long term records of runoff is needed especially for optimum planning of reservoirs for irrigation and water supply, flood control and hydropower generation. In the literature, the studies intending to form the long term monthly runoff records by rainfall - runoff modelling are usually encountered. In this study, monthly rainfall - runoff models which had been carried out in the different regions of the world are examined and the fourteen different kind of rainfall - runoff models are explained in details. Three models which are appropriate for the datas on hand, were carried out in Kurtköy and Söğüt Regions of Sakarya Basin. Simple Polynomial Model and Simple Time - Series Model (Tsykin Equation) having two different versions as additive and multiplicative time series were calibrated and monthly runoff was predicted for Kurtköy and Söğüt Regions. Channel - width Method was applied only for Kurtköy and the aim was to develop an equation generating monthly runoff records. As the results of the applications are generally examined, the nonlinear models having simple structures applied in Kurtköy and especially in Söğüt where low flows are seen, were not found good enough to be able to represent the runoff characteristics of the catchments.The multiplicative time - series version of Simple Time - Series Model was resulted in better performance than the two other models in Kurtköy. The coefficient of determination of the runoff prediction equation achieved by Channel - width Method was found fairly low. Simple Polynomial Model and the additive time - series version of Simple Time - Series Model were performed in agreement in Söğüt. The results indicated that these two models performed better xvinthan the multiplicative time - series version in this region. The scarce data requirements of the catchments where the rainfall - runoff models were carried out is one of the main problems to deal with and the runoff coefficients of the catchments highlight the suspicion of the data realiability. One of the main reasons of the poor model performances is considered as the scarce data requirements. Nonlinear models having complex structures, artificial neural network and physically based models are suggested for the further monthly runoff prediction studies to be carried out in these regions. xix