Patates kabuğu, kolza tohumu, karanlık ve aydınlıkta yetiştirilmiş kolza filizlerinden asit fosfataz enziminin kısmi saflaştırılması
The Study of the properties of acid phosphatase enzyme obtained from potato skin, rapeseed and rapeseed germs
  1. Tez No: 104208
  2. Yazar: YEŞİM TANIK AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL AVCIBAŞI GÜVENİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
PATATES KABUĞU, KOLZA TOHUMU, KARANLIK VE AYDINLIKTA YETİŞTİRİLMİŞ KOLZA FİLİZLERİNDEN ASİT FOSFATAZ ENZİMİNİN KISMİ SAFLAŞTHULMASI ÖZET Enzimler biyolojik sistemlerde olağanüstü bir spesifisite ve reaktivite ile karakterize edilen biyokimyasal kaynaklı katalizörlerdir. Enzimler yaşayan tüm organizmalarda mevcuttur ve organizmanın sürekliliği açısından gerekli olan kimyasal reaksiyonların çeşitliliğini aktive etmek ve düzenlemeye yararlar. Hücrede meydana gelen her reaksiyon kendi belli enzimi tararından katalizlenir, bu nedenle mevcut olan enzim sayısı çok yüksektir. Enzimlerin katalitik özelliklerinin belirlenmesinden sonra endüstride geniş bir şekilde kullamlmışlardır. Yeryüzünün ilk çağlarında insanlar enzimleri bilmeden ekmek yapımı, şarap ve peynir yapımı ve ilaçlarda kullanmışlardır. Yirminci yüzyılın başlarından itibaren çok sayıda enzim bulunması ve yaşayan organizmalarla bağlantılı maddeler olduklarının belirlenmesinden sonra enzimlerin rolü ortaya çıkmış ve enzimoloji günümüzde bir bilim dalı haline gelmiştir. 1950'lerde enzimler saflaştınlmış ve özellikleri tanımlanmıştır. Bilimsel araştırmalarda, tanıda, pek çok kimyasal reaksiyonda katalizör olarak ve bazı fizyolojik tedavilerde kullanılan enzimlerin yüksek derecede saf olmaları gereklidir. Enzimlerin kullanılabilirliğini etkileyen faktörler aktivite, spesifisite, stabilite ve fiyattır. Bir saflaştırma prosesinin amacı belli bir enzimin maksimum verim elde edecek şekilde izole edilmesi, yüzde olarak kazanılan aktivitenin orijinal ekstrakttaki toplam aktiviteyle karşılaştırılması olmalıdır. Asit fosfatazlar pH 6.0 altodaki optimum bir değerde aşağıdaki reaksiyonla katalizlenirler: Ortofosforikmonoester + H20 -> Alkol +H3PO4 Belli bir enzimi izole etmek amacıyla yapılan saflaştırma işlemi aşağıdaki kademeleri içermelidir (tüm işlemler hemen hemen nötr pH'ta bulunan sulu ortamda ve aktivite kaybım önlemek amacıyla düşük temperatürde yapılmalıdır) :. Hücrelerin mekanik ya da ses kullanılarak parçalanması,. Çözünen ve partikül içeren kısımların ayırılması için diferansiyel santrifüj ^ J^ uygulanması, «^4r 1? My.y. Yüksek tuz içeren çözeltilerde diferansiyel çözünürlük ile fraksiyonlanıa (amonyum sülfat),. Farklı yükteki türleri ayırmak için iyon-değiştirici kromatografi,. Adsorpsiyon kromatografisi, Farklı boyuttaki türleri görebilmek amacıyla Moleküler eleme kromatografisi(jel filtrasyonu),. Değişik desteklerde elektroforez. Kristalizasyon, ultrasantrifüj analizi, diskjel elektroforezi, amino asit kompozisyon ve sekans belirlenmesi, ve çeşitli molekül ağırlığı belirleme işlemleri enzimlerin saflaştırma işlemlerinde kullanılabilirler. Ultrasantrifüj işleminde makromolekülün dansitesi solüsyondan daha büyükse makromoleküller çökelirler. Jel filtrasyonunda, moleküllerin ayırılması jelin gözenekleri araşma girme yeteneklerine göre yapılır. En çok kullanılan jeller Sephadex tipi (çarpraz bağlı dekstranlar) ve Bio-Gel P (çarpraz bağlı akrilamid polimerleri) jellerdir. İyon değiştirici kromatografide farklı yüklere sahip türler arasındaki elektrostatik çekim temel alınır. îyon değiştiriciler selüloz, sephadex v.b. gibi destek maddelerinin değiştirilmiş türevleridir. Bu maddeler şunlar olabilir : CH2CH3 H * Selüloz - O-CHa-CHa-N* * Selüloz - O-CH2-CO2 * DEAE- Selüloz * Karboksimetil Selüloz Asit fosftazın aktivitesi değişik kaynaklarda göreceli olarak daha azdır. Bu, asit fosfataz aktivitesinin belirlenmesinde bazı güçlüklere neden olur. Diğer yandan enzimin kataliitk aktivitesi kararsızdır bu da endüstriyel kullanımını sınırlar. Yapılan bu çalışmada patates kabuğu, kolza tohumu ve karanlık ve aydınlıkta yetiştirilmiş kolza filizlerinden asit fosfatazın saflaştırma işlemi incelenmiştir. Üç farklı tampon kullanılmıştır. Bu substratlar distile su, asetat tampon ve sitrat tampondur. Yapılan deneylerde en uygun tampon olarak sitrat tampon belirlenmiştir. Kolza tohumu ve filizleri buzdolabında 1 gece, 4 gece ve 6 gece bekletilerek incelenmiş ve spesifik aktivitelerinin zamanla arttığı belirlenmiştir. Ayrıca en yüksek saflaştırmanın enzim numuneleri amonyum sülfatla %40'lık oranda doyurulduktan sonra elde edilen çökeltilerde olduğu saptanmıştır. xıı *:? : -
Özet (Çeviri)
THE STUDY OF THE PROPERTIES OF ACID PHOSPHATASE ENZYME OBTAINED FROM POTATO SKIN, RAPESEED AND RAPESEED GERMS. SUMMARY Enzymes are catalysts of biochemical origin and are characterised by an extraordinary specificity and reactivity in biological systems. Enzymes are found in all living organisms where they serve to activate and regulate the multitude of chemical reactions essential for the continuing of the organism. Each reaction taking place in the cell is catalysed by its own particular enzyme hence the number of enzymes present are too much. After that the catalytic properties of enzymes are determined, they are widely used in the industry. On the first centuries of the world, human beings used enzymes involunteerly for the bread making, wine and cheese preparation and also for the pharmacuticals. By the beginning of the twentieth century, many enzymes had been found and recognized as substances associated with living organisms further demonstrated the role of enzymes and enzymology become a present day science. The enzymes have been purified and their properties described in 1950s. It is necessary that the enzymes used for the scientific researches and diagnostics, for the catalytic influence to many chemical reactions and for some physiological treatments are extremely purified. The factors that influence the applicability of enzymes are activity, specificity, stability and price. The aim of a purification procedure should be to isolate a given enzyme with the maximum possible yield, based on the percentage recovered activity compared with the total activity in the original extract. The acid phosphotases are catalysed with the following reaction at an optimum pH below 6.0 : Orthophosphoric monoester + H2O ^. Alcohol +H3PO4 A typical purification scheme to isolate a specific enzyme might involve the following steps (all done in aqueous medium near neutral pH, and at low temperature to minimize loss of catalytic activity):. Distruption of cells by mechanical or sonic treatment,. Differential centrifugation to separate 'soluble' and particulate fractions, xiu. Fractionation by differential solubility in solutions of high salt (ammonium sulfate). Ion-exchange chromatography to separate species of different charge,. Adsorption chromatography.. Molecular sieve (gel filtration) chromatography to separate species of different size.. Electrophoresis on various supports. Crystallisation, ultracentrifugal analysis, discgel electrophoresis, amino acid composition and sequence determination, and various molecular weight determinations can be used for the analysis of the purification of the enzyme. In ultracentrifuge, macromolecules have tendency to sediment if the density of the macromolecule is greater than the solution (generally aqueous solution). In gel filtration, the separation of the molecules are made according to their ability to enter pores of a gel. The most widely used gels are Sephadex type gels (cross-linked dextrans) and Bio-Gel P (cross-linked polymers of acrylamide). Ion exchange chromatography is based on the electrostatic attraction between species of opposite charge. Ion exchangers are modified derivatives of some support material such as cellulose, sephadex, etc. These materials can be : CH2CH3 H * Cellulose - O-CHa-CHz-N* * Cellulose - O-CH2-CO2 * DEAE- cellulose * Carboxymethyl cellulose The activity of acid phosphatase is relatively low in different sources. This can present some difficulties for the determination of acid phosphatase activity. On the other hand, the catalytic activity of the enzyme is unstable and this limits its industrial utilisation. In this study the purification of acid phosphatase from potato skin, rapeseed and rapeseed germs grown in the dark and under the light are examined. Three different buffers have been used. These buffers were distilled water, acetate buffer and citrate buffer. The citrate buffer was determined to be the most suitable buffer for these experiments. The rapeseed and its germs have been examined after being kept in the refrigerator for 1, 4 and 6 nigths and it is determined that the spesific activity of the acid phosphatase were decreasing by the time. It is determined that the precipitates obtained after 40 % saturation of the samples with the ammonium sulphate had the highest purification ratio. XIV