Dengelenmiş performans yaklaşımı ve Hoshin Kanri'nin birlikte kullanıldığı bir stratejik yönetim modeli
Using BSC with Hoshin Kanri as a strategic management model
  1. Tez No: 104218
  2. Yazar: ŞEYDA SERDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TENYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
DENGELENMİŞ PERFORMANS YAKLAŞIMI ve HOSHİN KANRİ'NİN BİRLİKTE KULLANILDIĞI BİR STRATEJİK YÖNETİM MODELİ ÖZET Yapılan yüksek lisans tez çalışmasında stratejik yönetim aracı olarak kullanılan dengelenmiş performans yaklaşımı ve Hoshin Kanri'nin birarada kullanılmasma yönelik bir yaklaşım ortaya konmuştur. Ortaya konan yaklaşım, İTÜ Eng-Man Programı'nda uygulanmıştır. Günümüzde ortaya konan birçok yönetim yaklaşımının odaklandığı nokta strateji kavramıdır. Ele alman yöntemler stratejik yönetim aracı olarak işletmelerde kullanılmaktadır. Bu nedenle tez içeriğinde ilk olarak temel kavramlar olarak nitelendirilen ve stratejik yönetim düşüncesinini temelini oluşturan Planlama, Strateji ve Yönetim kavramlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, stratejik yönetimin altında yatan stratejik planlama işleminin uygulanması ve işletmeye sağladığı yararlar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde stratejik yönetim kavramları olan vizyon, misyon, strateji ve politikalardan bahsedilmiş ve stratejik yönetim uygulamasının aşamaları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde tezin asıl konusu olan BSC ve Hoshin Kami yaklaşımlarından ilki olan BSC yaklaşımının yönteminin akışı ve BSC'nin stratejik yönetim aracı olarak kullanılması anlatılmıştır. Kaplan ve Norton'un ortaya koyduğu BSC yaklaşımı, ilk olarak finansal değerlendirmelerin işletmenin performansını ölçmede yetersiz kalması nedeniyle alternatif bir performans değerlendirme tekniği olarak ortaya konmuş, zamanla strateji odaklı yönetim aracı olarak kuUanılmasının sağladığı basanlar gözlenmiştir. Bu bölümde kar amacı gütmeyen kurumlar için BSC oluşturulmasma ait iki örnek olay anlatılmaktadır. xıBeşinci bölümde Japonya kaynaklı bir yöntem olan Hoshin Kanri felsefesi üzerinde durulmuş ve Akao tarafindan ortaya konan metodoloji anlatılmıştır. Hoshin Kanri'nin temel anlayışı yönetimi ve planlamayı bir süreç olarak görmek ve süreç kontrol yöntemlerini ve kalite araçlarını kullanarak bu sürecin işlemesini sağlamaktır.bu bölümün sonunda Hoshin Kanri yönteminin uygulanmasını içeren bir örnek olay anlatılmıştır. Altıncı bölümde, BSC ve Hoshin Kanri'nin birlikte kullanımını önesüren bir yöntem ortaya konmuştur. Yöntem BSC'yi stratejik çerçeveyi belirleme, Hoshin Kanri'yi de planlama ve planı uygulama ve gözden geçirme aracı olarak ele almaktadır. Yöntem, hazırlık çalışmaları ile başlamakta BSC ile performans boyutlarının belirlenmesi ve strateji haritalarının oluşturulması ile devam etmektedir. Ortaya konan stratejilerin Hoshin Kanri metodolojisinde yer alan top yakalama yöntemi ile açılımı ve yayıhmı sağlanmakta, ortaya konana planlar uygulanarak sonuçlan değerlendirilmekte ve sürekli öğrenme için kullanılmaktadır. Yedinci bölümde ortaya konan bu birleşik yöntemin İTÜ Tezsiz Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisans Programına uygulanması anlatılmaktadır. Bu bölümde mühendislik yönetimi programı hakkında genel bilgiler verilmiş ve altıncı bölümde anlatılan yöntem kullanılarak bir stratejik yönetim planı oluşturulmuştur. Sonuç olarak ortaya konan yöntemin çalışması irdelenmiş ve araştırma konulan ortaya konmuştur. T T4L IttBBMRErtlI tjj&X
Özet (Çeviri)
USING BALANCED SCORECARD WITH HOSHEV KANRI AS A STRATEGIC MANAGEMENT MODEL SUMMARY In this study, a strategic management model, which uses two strategic management tools, balanced scorecard and Hoshin Kami, is introduced. This new model has been implemented at İTÜ Eng-Man Programme. Nowadays, most of the management approaches, focus on the concept of strategy. The methods BSC and Hoshin Kami are being used as stratejic management tools at the companies. In the first section, the concepts of planning, strategy and management are mentioned. In the second section, the strategic planning issue is concerned and the implementation steps and the advantages of using strategic planning are mentioned. In the third section, the stratejic management concepts, vision, mission, strategy and policies are described and the implementation steps of strategic management process are mentioned. In the fourth section, Kaplan and Norton's Balanced Scorecard is subjected. The methodology and using BSC for strategy focused organizations. The BSC approach has exposed as a performance measurement system for the overall company, and by the time became a strategic management tool which creates companywide learning. In the fifth section, Hoshin Kami method, which is originally developed in Japan is subjected. The philosophy and the methodology offered by Akao are described. Hoshin Kami, takes planning and management as a process and uses process control techniques and Quality tools for planning, implementing and review. XlllIn the sixth section, the new approach offering the use of Hoshin Kami and BSC together is described. This method uses BSC to build the strategic framework and Hoshin Kami to plan, implement and documentate. The method starts with preparation activities, goes on by building the scorecard and drawing the strategic map of the organization. The strategies then deployed down by cathball process and planning activities are linked with daily management. As the last step the review process takes place and the results of the review phase are used for organizational learning and improvement. Then this cycle is repeated continuously. In the last section this new model is implemented to Eng-Man Programme. General information about the program is given and a strategic plan has been developed. Finally, the results of the overall study are described and the research issues for the further studies are mentioned. xiv