Zeytinyağındaki bazı uçucu aromatik bileşenlerin izolasyonu ve tanımlanması
Isolation and identification of some aroma components in olive oil
- Tez No: 104340
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ZEYTİNYAĞINDAKİ BAZI UÇUCU AROMATİK BİLEŞENLERİN İZOLASYONU VE TANIMLANMASI Sibel Meryem KILIÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ali BAYRAK Zeytinyağına bitki yağlan arasında üstün nitelik kazandıran en önemli özelliklerden birisi kendine özgü tadı ve kokusudur. Bu özellik bir çok uçucu ve uçucu olamayan bileşenlerden ileri gelmektedir. Bu çalışmada 16 zeytinyağı numunesinin uçucu aroma profilleri elde edilerek bunlar nitelik ve nicelik yönünden saptanmıştır. Belirlenen bileşiklerden bazıları : Hekzanal, E-2-hexen-l-oL trans,trans-2,4- dekadienaL trans-2-nonenal nonanoik asit, hekzadekanoik asit, 2- undekanoL 1-tetradekanol ve farnesoldur. Bu bileşikler bazı numunelerde yüksek oranda tespit edilirken bazılarında tespit edilememiştir. Bunlardan başka çok sayıda minör bileşen de teşhis edilmiştir. Sonuç olarak zeytinyağı numunelerinin uçucu aroma profillerindeki bu farklıklar çeşitli faktörlerden kaynaklanmış olabilir. Bu farklılığın zeytinin yetiştirilmesi, türü, olgunluk durumu, depolama koşullan ve zeytin meyvesinin işlenmesinden mi kaynaklandığı tespit edilememiştir. Bunların belirlenmesi için bu parametreleri konu alan birçok araştırmanın yapılması gereği vardır. 2001, 47 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Zeytinyağı, uçucu aromatik bileşenler, uçucu bileşenlerin tanımlanmışı I
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ISOLATION AND IDENTIFICATION OF SOME AROMA COMPONENTS IN OLIVE OIL Sibel Meryem KILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ali BAYRAK The most important properties of olive oil are its specific taste and flavor generated by a great number of volatile and nonvolatile components. In this study, 16 olive oil samples were examined for their volatile aroma profiles, which were determined as qualitatively and quantitatively. Some determined components are : HexanaL E-2-hexen-l-oL trans,trans-2,4- decadienaL trans-2-nonenaL nonanoic acid, hekzadecanoic acid, 2- undecanoL 1-tetradecanol and farnesol. While these components were detected high in some samples, they were not determined in the others. Except these components, many other minor components were also determined As a result, these differences of volatile aroma profiles of olive oil samples may result from various actors, such as cultivator, cultivar, maturation, storage and process conditions of olive oil and olive fruit However, the factors effective on volatile aroma profiles were not determined in this research. Therefore, it is necessary to do more research about these subjects. 2001, 47 page KEY WORDS : Olive oiL aroma volatile components, identification of volatile components. k