H3, H4, ve I2, (p) (p=5 veya p>7) yansıma gruplarının gösterimleri
The Representations of the reflection groups H3, H4, and I2 (p) (p=5 or p>7)
- Tez No: 104348
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi H3, H4 ve I2(p) ( p=5 veya p27 ) YANSIMA GRUPLARININ GÖSTERİMLERİ Zafer ÜNAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sait HALICIOĞLU Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ve konu ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde, keyfî cisimler üzerinde simetrik grupların bütün indirgenmez modülleri için G. D. James inşası verildi. Üçüncü bölümde, James'in Specht modül inşası, Weyl grupları için genelleştirildi. Dördüncü bölümde, dihedral grupların bazı indirgenmez gösterimleri elde edilmiştir. Son bölümde, H3 ve H4 tipindeki Weyl gruplarının bazı özellikleri verilmiştir. 2001, 106 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Gösterim, Karakter, KG-modül, Simetrik grup, Dihedral grup. Parçalanma, X -tablo, X -tabloid, X -polytabloid, Specht modül, Garnir elemanı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE REPRESENTATIONS OF THE REFLECTION GROUPS H3, H4 AND 1 2 (p) ( p=5 or p>6 ) Zafer ÜNAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof. Dr. Sait HALICIOGLU This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction and the preliminaries. The second chapter is mainly concerned with G. D. James' construction of all the irreducible modules of the symmetric groups over an arbitrary field. In the third chapter, James' construction of the Specht modules is generalized to arbitrary Weyl groups. The fourth chapter deals with some irreducible representations of dihedral groups. In the final chapter, some properties of reflection groups of type H3 and H4 are given. 2001, 106 pages Key Words : Representation, Character, KG-module, Symmetric group. Dihedral group. Partition, A -tableau, A -tabloid, A-poIytabloid, Specht module, Garnir element