'Bu toprağın sesi' televizyon programının Polatlı İlçesinde çiftçi davranışlarına etkileri üzerine bir araştırma
A Research on the impact of a rural television programme on the farmers behaviours in Polatlı District
- Tez No: 104367
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Yüksek Lisans tezi“BU TOPRAĞIN SESİ”TELEVİZYON PROGRAMININ POLATLI İLÇESİNDE ÇİFTÇİ DAVRANIŞLARINA ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Tijen ÖZÜDOĞRU (DİKEN) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanın Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hasan TATLIDİL Araştırmada TRT kurumunca yayınlanan“Bu Toprağın Sesi”adlı televizyon programının Ankara ili Polatlı ilçesinde çiftçi davranışları üzerine etkilerini araştırmak ve bu programı çiftçilere daha yararlı hale getirmek için çeşitli önerilerin geliştirilmesi amaçlanmış, deneklerin“Bu Toprağın Sesi”programından izledikleri yeni bir tarım tekniğim uygulama durumunun değerlendirilmesine çalışılmıştır. Bu araştırmada“Bu Toprağın Sesi”programının etkinliğini ortaya koymak amacıyla denekler; zirai mücadele konusunda yayımlanan programlarda anlatılan yeni bir tanm tekniğini işletmelerinde uygulayanlar ve uygulamayanlar olarak iki grupta ele alınmıştır. Deneklerin tamamının yaşlan ile programdan izledikleri yeni bir tanm tekniğini uygulayanlar ve uygulamayanların yaşlan arasında bir farklılık görülmemiştir. Anket uygulanan deneklerin tamamım erkekler oluşturmuştur. Araştırma sonucunda;“Bu Toprağın Sesi”adlı televizyon programından izledikleri yeni bir tanm tekniğim uygulayan deneklerin uygulamayan deneklere göre eğitimli, mülk arazi sahibi, hayvan varlığı fazla, gelir düzeyi yüksek, sık ve düzenli radyo dinleyen, radyodaki tanm programlarını ve tarımsal konularla ilgili basılı yayınlan takip eden, tanmsal sorunlarını teknik elemanlarla konuşan, köyde düzenlenen eğitim faaliyetlerine kanlan ve“Bu Toprağın Sesi”programım düzenli olarak izleyen denekler olduğu saptanmıştır.“Bu Toprağın Sesi”programında zirai mücadele konusunda yayınlanan ve bölge şartlanna uygun olarak seçilen programlan izleyen deneklerin % 62,1'inin yeni bilgi kazandığı, % 37,9'unun ise bu programlardan izlediği yeni bir tanm tekniğini uyguladığı saptanmıştır. Aynca deneklerin yeni bir tanm tekniğini uygulama aşamasında yararlandıktan bilgi kaynaklan sırasıyla; kendi deneyimleri, teknik elemanlar, diğer çiftçiler ve en son olarak ta kitle iletişim araçtandır. Yani ek bilgi kaynaklannın kullanılmasında kitle iletişim araçlarının rolü uygulama safhasında en son sıradadır. Deneklerin“Bu Toprağın Sesi”programından izledikleri yeni bir tanm tekniğini uygulamama nedenleri sırayla; risk almak istememe, maliyetin yüksek oluşu, programa olan güvensizlik ve programlan yeterince takip edememedir. Programın daha yararlı olması için deneklerin görüşleri ise; yayın saatinin düzenlenmesi, tanm müdürlüklerinin işbirliği ile uygulamak eğitim yapılması ve tanm kesimine yönelik sorunların daha fazla işlenmesi gerektiğidir. Programın hergün yayınlanmasını isteyen deneklerin oram % 62, yayın saati olarak akşamlan yayınlanmasını isteyen deneklerin oranı % 83,2 dir. Araştırma sonucunda; deneklerin“Bu Toprağın Sesi”programında daha çok tanm sektöründe yaşanan sorunların ve üretim yöntemleri ile ilgili programlann yayınlanmasını istedikleri saptanmıştır. 2001, 137 sayfa ANAHTAR KELİMELER; Televizyonla Eğitim, Yenilikleri Benimseme, Tanmsal Yayım, Kitle İletişimi, Uzaktan Eğitim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master ScThesis A RESEARCH ON THE IMPACT OF A RURAL TELEVISION PROGRAMME ON THE FARMERS BEHAVIOURS İN POLATLI DISTRICT Tijen ÖZÜDO?RU (DİKEN) Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Agricultural Economy Supervisor: Prof. Dr. Hasan TATLIDİL The purpose of this research is to investigate the effect of the TRT serial“Bu Toprağın Sesi”“Sound of This Land”, on the farmers' behavior in Polatlı town, Ankara and to make the serial more efficient to farmers as well as to better various proposals and to make a study into whether the modern agricultural techniques displayed in the serial have any effect on the farmers for farming techniques. In this research, in order to see the efficiency of the serial“Bu Toprağın Sesi”, farmers interviewed are divided into two groups as those applying new agricultural fighting techniques against pesticides recommended in the serial in their enterprises and as those who don't follow them. However, no considerable difference as to the ages of the interviewed subjects that watched the serial has been found when taking the subjects as applying the latest techniques and not applying ones. All the subjects were men. At the and of the survey, it has been found out that the subjects applying the latest techniques mentioned in the serial against agricultural pesticides were those who were better educated than those who didn't apply new techniques and had more land and animals a high level of income and listened to the radio programs on agriculture often and regularly and followed the written issues on agriculture and discussed their agricultural problems with the experts, and participated in the agricultural activities held in village and watched the serial“Bu Toprağın Sesi”. It has been also found out that a 62,1 % of the subjects were acknowledged for the first time after watching the parts of the serial specially chosen in accordance with the region conditions, and that a 37,9 % of the subjects applied the techniques demonstrated in the serial. The source of knowledge used during the application of new techniques by the subjects can be enumerated in significance as, their own experience, experts, others farmers and the mass media, which is to say, the role of media at the stage applying new techniques comes at the end. The reason why some subjects didn't apply new techniques shown in the serial“Bu Toprağın Sesi”can be enumerated in significance as; being unwilling to undergo any risks, high costs, distrust in the TV program and insufficient watch of the serial. The proposals of the subjects to make this serial a more efficient one are that the time of the serial should be rearranged, a practice of application should be done in corporation with agriculture directorates and problems with agriculture should be dealt with more. The percentage of the subjects wanting the program to be broadcast every day is 62 %, and that of those wanting the programs to be broadcast in the evenings is 83,2 %. It has also been found out that subjects wanted programs dealing with hardship experienced in agriculture sector and production methods to be broadcast 2001, 137 pages Key Words : Education by Television, Diffusion and Innovations, Mass Media, Distance Education