Fagot kamışı yapımında kargının yoğunluk, kalınlık ve sertlik değerlerinin performansa olan etkileri
The effects of the density, thickness and hardness values of the cane on the performance in bassoon reed making
  1. Tez No: 888451
  2. Yazar: BERKAY OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. EMRE HOPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Fagot akçaağaçtan üretilen tahta üflemeli bir çalgıdır. Dört parçadan oluşur ve es borusuna takılan çift kamış ile çalınır. Fagotun sesi çalgıya gönderilen havanın kamışı titreştirmesiyle meydana gelir. Fagot kamışı, buğdaygiller ailesinin bir üyesi olan kargı bitkisinden üretilir. Kargı bitkisi, el işçiliği ile makine ve aletlerin kullanımı sonucunda işlenerek fagot kamışı haline getirilmektedir. Bu bitki, bulunduğu bölgenin iklim şartları ve toprağın özelliklerinden doğrudan etkilenir. Bu etkiler kargının yapısal özelliklerini belirler ve fagot kamışı yapımı sürecine yön verir. Kargı bitkisinin yapısal özellikleri arasında yer alan yoğunluk ve sertlik değerleri kamış yapımında önemli bir yere sahiptir. Bu değerlerin performansa olan etkilerini tespit etmek, kargı seçimi ve yapım sürecinin şekillenmesinde belirleyici olabilmektedir. Kargı, fagot kamışı yapımcılarının tercihleri doğrultusunda farklı kalınlık değerlerinde kazınabilmektedir. Bu nedenle, yapım sürecinin sistematik ve veriye dayalı olarak ilerlemesi gerekmektedir. Bu araştırmada kargının, yoğunluk, kalınlık ve sertlik değerleri belirlenerek, fagotun performansı üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Bu tez çalışmasında verilerin nitel ve nicel yöntemlerle elde edildiği karma araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bassoon is a woodwind instrument made of maple. It consists of four pieces and is played with a double reed attached to the bocal. The sound of the bassoon occurs when the air sent to the instrument vibrates the reed. Bassoon reed is produced from the cane, which is a member of the wheatgrass family. The cane plant is processed into bassoon reed with the use of machines and tools and hand workmanship. This plant is directly affected by the climatic conditions and soil characteristics of the region where it is located. These effects determine the structural properties of the cane and direct the bassoon reed making process. The density and hardness values, which are among the structural features of the cane plant, hold significant importance in reed making. Being able to determine the effects of these values on performance is decisive in shaping the cane selection and construction process for reed makers. In reed making, the cane can be gouged in different thicknesses according to the preferences of the reed makers. For this reason, the process of making bassoon reed must proceed systematically and based on data. In this research, the density, thickness and hardness values of the cane were determined and its effects on the performance of the bassoon were revealed. In this study, a mixed research method was used in which data was obtained by qualitative and quantitative methods.