Bazı protein kaynağı yemlerin rumende in situ (naylon torba) ve in vitro yöntemler ile protein yıkılabilirlikleri arasındaki ilişkiler
Relationship between in situ and in vitro protein degradability of some protein supplements used in ruminant nutrition
- Tez No: 104386
- Danışmanlar: PROF. DR. M. RİFAT OKUYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, Türkiye' de yetiştirilen ban protein kaynağı yemlerin in situ (naylon torba) ve in vitro (enzimatik) yöntemleri kullanmak suretiyle, rumende protein parçalanabilirliklerini ve bunlar arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. în situ (naylon torba) yöntemi ve in vitro (enzimatik) yöntemi uygulanarak ekspeller PTK, ekstraksyon PTK ve ATK' lerinin in vitro da 1 ve 24. saatlik inkübasyonlarmdan elde edilen değerlerden (INVı, INV24), in situ etkin protein parçalanabilirliği (İNS-E) ile belli saatlerdeki in situ protein parçalanabilirlikleri arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. İn vitro yöntemde sentetik enzim olarak Streptomyces griseus' den saflaşünlmış (Sigma XIV Type SP S 147 kodlu) bakteriyal proteaz kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, in situ ve in vitro yöntemlerle elde edilen protein parçalanabilirlik değerleri arasında ekspeller PTK için, in situ etkin protein parçalanabilirliği (İNS-E) ile in vitro değerler arasında bir ilişki bulunamazken, in situ 16 ve 24.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine in situ and in vitro protein degradabilities and the relations between in situ and in vitro protein degradabilities of some protein supplements used commonly in ruminant nutrition. In situ (nylon bag) and in vitro (enzymatic) methods were applied by incubation times of 1 and 24 hours for in vitro and 2, 4, 8, 16, 24, 48 hours for nylon bag method for each feed. Streptomyces griseus bacterial enzyme (Sigma XXV Type SP 5 147) was used as synthetical enzyme in the application of the in vitro method.