Kaşar peynirinde bazı ağır metallerin düzeyi ve prosesteki değişimi
Levels of some heavy metals in Kaşar cheese and variation during processes
- Tez No: 104387
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Doktora Tezi KAŞAR PEYNİRİNDE BAZI AĞIR METALLERİN DÜZEYİ VE PROSESTEKİ DEĞİŞİMİ Nuray YÜZBAŞI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Emel SEZGİN Bu araştırma iki kısım halinde yürütülmüştür. Birinci bölümde Ankara piyasasında tüketime sunulan 10 farklı firmaya ait Kaşar peynirleri her ay 10 peynir örneği olacak şekilde satın alınmış ve çalışma 12 ay boyunca sürdürülerek toplam 120 adet peynir örneğinde kurşun, kadmiyum, demir, bakır ve çinko düzeyleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise Ankara'da üretim yapan iki ayrı süt işletmesinin (A ve B) Kaşar peyniri üretim basamaklarından (süt, pıhtı, teleme ve Kaşar peyniri) alınan örneklerde söz konusu metaller belirlenmiştir. Örneklerde ağır metal düzeylerinin saptanması Atomik Absorbsiyon Spektrometresi (AAS) ile, örnek hazırlama aşaması ise kapalı kapta' mikrodalga çözümleme sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Piyasa örneklerine ait tüm değerlerin yıl boyunca düzensiz bir değişim gösterdiği tespit edilmiştir. 120 peynir örneğinde ortalama olarak 86.52 ppb kurşun, 1.82 ppb kadmiyum, 4.62 ppm demir, 0.71 ppm bakır ve 37.74 ppm çinko saptanmıştır. Çalışma sonucu, tüketime sunulan Kaşar peynirlerinde sağlık açısından bir risk bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis LEVELS OF SOME HEAVY METALS IN KAŞAR CHEESE AND VARIATION DURING PROCESSES Nuray YÜZBAŞI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Sciences Department of Milk Technology Supervisor: Prof. Dr. Emel SEZGİN This study was carried out as two parts. In the first part, Kaşar cheeses from 10 different firms presented for consumption in Ankara, were purchased as being 10 samples in every month. Levels of lead, cadmium, iron, copper and zinc were determined in totally 120 samples during 12 months. In the second part of the study, sampling was made in two different Kaşar cheese manufacturing plants in Ankara, and the samples from various process stages (milk, curd, pressed curd and cheese) were analysed for mentioned heavy metals. The determination of heavy metal levels for the samples were carried out by using atomic absorption spectrometry, and the microwave digestion system in a closed vessel were used in the sample preparation stage. Mean values for lead, cadmium, iron, copper and zinc were found at the levels of 86.52 ppb, 1.82 ppb, 4.62 ppm, 0.71 ppm and 37.74 ppm respectively in 120 cheese samples. From the results of this study, it was determined there was no health risk by consuming these Kaşar cheeses.