Nötrino salınımları ve Berry fazı
Neutrino oscillations and Berry phase
- Tez No: 104419
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NÖTRİNO SALINIMLARI ve BERRY FAZI Sezen DEMİRTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Ulvi Y1LMAZER Bu çalışmada kuantum mekaniğindeki geometrik Berry fazı (1984) ile nötrino salınımları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Paremetre uzayında adyabatik olarak değişen bir Hamiltonyenle tasvir edilen kuantum mekaniksel sistemler kapalı döngüsel bir eğri boyunca süren bir yolculuk sonucunda, iyi bilinen dinamik fazın dışında, parametre uzayının topolojisine bağlı olarak fazladan geometrik bir faz kazanabilmektedir. Deneysel olarak da ölçülebilen bu geometrik fazın, adyabatik olmayan ve döngüsel kapalı yörüngeler izlemeyen sistemler için de ortaya çıkabildiği daha sonraki yıllarda gösterilmiştir, öte yandan parçacık fiziğindeki nötrino salınımları ancak ve ancak farklı nötrino çeşni durumları arasında bir karışımı ve nötrinoların (en az birisinin) kütleli olmasını gerektirir. Bu tezde geometrik faz ile nötrino karışım açısı arasındaki ilişki incelenmiştir, tike olarak geometrik fazın ölçülebilir bir fiziksel büyüklük olması nötrino salınım deneyleri için önem taşıyabilecektir. 2001,60 ANAHTAR KELİMELER: Kuantum Mekaniği, Adyabatik Değişim, Parametre Uzayı, Berry fazı, Parçacık Karışımı, Nötrino Salınımları, Nötrino Kütlesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis NEUTRINO OSCILLATIONS and BERRY PHASE Sezen DEMİRTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. A. Ulvi YILMAZER In this work the relation between the Berry phase (1984) in quantum mechanics and the. neutrino oscillations is examined. Quantum mechanical systems described by the adiabatically changing Hamiltonians in parameter space can acquire, in addition to the well-known dynamical phase, a geometrical phase which is dependent on the topology of the parameter space at the end of their excursions along a closed cyclic curve. This experimentally observable geometric phase was shown to emerge for non-adiabatic systems and non-cyclic evolutions at later years. On the other hand the neutrino oscillations in particle physics requires if and only if a mixing between different neutrino flavor states and neutrino (at least one) masses. In this thesis the relation between the geometric phase and the neutrino mixing is investigated. In principle being a measurable physical quantify, the geometric phase can be significant for neutrino oscillation experiments. 2001,60 KEY WORDS: Quantum mechanics, Adiabatic change, Parameter space, Berry phase, Particle mixing, Neutrino oscillations, Neutrino mass.