Salmonella identifikasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the methods for salmonella identification
- Tez No: 104456
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR HALKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Doktora Tezi SALMONELLA ÎDENTİFÎKASYON YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Hilal Beyhan DOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Kadir HALKMAN Bu çalışmada FDA, ISO, Norveç üçlü tüp ve enterobakteri identifikasyon şeması yöntemleri Salmonella identifikasyonu açısından kıyaslanmıştır. Bunlardan enterobakteri identifikasyon şeması yöntemi kısmen bu çalışma kapsamında geliştirilmiştir. Ayrıca yine bu çalışma çerçevesinde biyokimyasal test esası ile Salmonella identifikasyonu için hızlı ve ucuz bir yöntem geliştirilmiştir. Kıyaslamalarda 22 Salmonella spp., 30 Prt. vulgaris, 15 Prt. mirabilis ve 35 Citr. freundii olmak üzere toplam 102 bakteri kullanılmıştır. Yöntemler arasında gerek analiz süresinin 6 saat olması, gerek diğerlerine göre en az 7 misli ucuz olması, gerek uygulama kolaylığı nedenleri ile tarafımızca geliştirilen hızlı analiz yöntemi en başarılı olarak değerlendirilmiştir. Bu hızlı yöntem, Enterobakteri identifikasyon şemasının bir modifikasyonudur. Enterobakteri identifikasyon şeması yöntemi de diğerlerine göre uygulama kolaylığı ve tanımlanacak kültür Salmonella değil ise, bunun ne olabileceği hakkında ön bilgi vermek açısından önemli bulunmuştur. Bu yöntem, eğer sadece kültürün Salmonella olup olmadığının belirlenmesi amacı ile kullanılacak ise 3 besiyeri tüpünde 4 biyokimyasal test ile bu sonuç alınabilmektedir. Böylece yöntem maliyeti çok düşmektedir. ANAHTAR KELİMELER : Salmonella, identifikasyon, refakatçi flora, FDA, ISO, hızlı yöntem.
Özet (Çeviri)
In this study, FDA, ISO, Norway three tube and enterobacteria identification scheme methods were compared in respect of Salmonella identification. Of these four methods, enterobacteria identification scheme method was partially improved in this study. Besides, a rapid and cheaper method for Salmonella identification based on biochemical tests was developed. Total of 102 bacteria including 22 Salmonella spp., 30 Pit. vulgaris, 15 Pit. mirabilis and 35 Citr. freundii were used for comparison of the methods. Among methods, rapid analysis method was evaluated as the most successive one because of its practical usage, 6 hours of analysis time and being at least 7 folds cheaper than others. The rapid analysis method mentioned above is a modification of enterobacteria identification scheme and the letter method was also found important, regarding its practical usage and providing pre-identification results when the culture identified as“not Salmonella”. If this scheme is going to be used just for the cultures identified to be Salmonella or not, the results can be obtained by doing 4 (gas from glucose and hydrogen sulphid, lysine decarboxylation and indol tests in 3 tubes. Thus, the cost of analysis will be decreased. Key words : Salmonella, identification, competitive flora, FDA, ISO, rapid method