Null eğriler ve karakterizasyonları
Null curves and characterizations
- Tez No: 104463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEJAT EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NULL EĞRİLER VE KARAKTERİZASYONLARI Seza Özfiseven Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Yard. Doç.Dr. Nejat Ekmekçi Dört bölümden oluşan bu tezin birinci ve ikinci bölümü sırasıyla, giriş, temel kavramlar ve teoremlere ayrılmıştır. Üçüncü bölümde ise n-boyutlu Lorentz uzayında eğilim çizgileri ve karakterizasyonlan incelenmiş ve n=3 olması durumunda bazı karakterizasyonlar elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, Cartan çatılı null eğriler taratılmış ve null eğrilere ait Frenet çatısı kullanılarak null eğriler için eğilim çizgisi olma karakterizasyonlan elde edilmiş ve daha önce verilen sonuçlar ile karşılaştınlmıştır. 2001, 73 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Null eğri, Lorentz uzayı, null vektör, time-like vektör, eğilim çizgileri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis NULL CURVES AND CHARACTERIZATIONS Seza Özöseven Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Asst. Prof. Dr. Nejat Ekmekçi This thesis consist of four chapters. In the first chapter and the second chapter, the basic definitions and theorems are given. In the third chapter ; inclived curves and their characterizations are investigated in n-dimensional Lorentzian space and some characterizations are given when n=3. In the fourth chapter ; definition of null curves with Cartan frame are given and some characterizations of null curves for being inclived curve are given and also it is compared with previous results. 2001, 73 pages KEY WORDS : Null curve, Lorentzian space, null vector, time-like vector, inclived curves. 11