Çinko tayini için spektrofluorimetrik metot geliştirilmesi
The improvement of spectrofluorimetric method for zinc determination
- Tez No: 104472
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN KENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇİNKO TAYİNİ İÇİN SPEKTROFLUORİMETRİK METOT GELİŞTİRİLMESİ Rauf BİLGİÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Adnan KENAR Eş-Danışman : Doç. Dr. Orhan ÇAKIRER Bu çalışma, bazı Schiff bazlarının çinko ile verdiği komplekslerin spektrofluorimetrik olarak incelenmesini ve çinkonun fluorimetrik tayininde kullanabilirliğinin araştırılmasına dayanmaktadır. Çalışmada çinkonun, Schiff bazları ile verdiği komplekslerin fluoresans özellik taşımasından yararlanılarak, kantitatif çinko tayininin mümkün olup olmayacağı araştırılmıştır. Standart olarak hazırlanan çinko(II) klorür çözeltisi ile N,N'-bis-salisiliden- 1,3-propandiamin ve türevleri kullanılarak Schiff bazlı çinko(H) kompleksleri oluşturularak fluorimetrik tayin için optimum şartlar belirlenmiştir. Optimum şartlar elde edildik- ten sonra, standart çinko(II) örnekleri kullanılarak karşılaştırmalı tayinler yapılmıştır. Sonuçta çinko(II) iyonun bu bileşikler yardımıyla spektrofluorimetrik olarak tayin edilebileceği anlaşılmıştır. Ayrıca önerilen böyle bir tayin metodu ile, ortamda bulunabilen bazı katyonların bozucu etkileri ve çinko(II) iyonun alt tayin sınırı da araştırılmıştır. 2001, 61 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Çinko tayini, Schiff bazı, Ligand, gravimetri Spektrofluorimetrik metot. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE IMPROVEMENT OF SPECTROFLUORIMETRIC METHOD FOR ZINC DETERMINATION Rauf BİLGİÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assos. Prof. Dr. Adnan KENAR Co-Supervisor: Assos. Prof. Dr. Orhan ÇAKIRER This study is based on a spcctrofluorimctric analysis of complexes resulting from reaction of some Schiff bases with zinc and on examination of the usability of zinc in the fluorimetric analysis of zinc. In this study, the possibility of quantitative Zinc analysis is investigated with the use of fluorescence bearing complexes that are driven out of the interaction between zinc and Schiff bases. Standardly prepared zinc(II) chlorine solution and Schiff bases which are N,N'-bis-salicydene-l,3-propanediamine and its derivatives are used to produce zinc(ll) complexes. The conditions in which these complexes display maximum fluorescence properties are determined. After these optimum conditions are determined, comparative analysis are carried out by using standard zinc(II) samples and it is understood that the zinc(II) ion can be determined spectrofluorimetrically with the help of these standard samples. Besides, the effects of interference's from other metal ions in a experimental conditions and the detection limit of zinc(II) ion are investigated using proposed method. 2001, 61 pages Key Words :Zinc determination, Schiff base, Ligand, Gravimetry, Spectrofluorimetric method. IV