Okulöncesi dönem çocuklarının çevre ile ilgili farkındalık düzeyleri
Environmental awareness level of preschool children
  1. Tez No: 104499
  2. Yazar: BURCU ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GELENGÜL HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OKULÖNCESİ DÖNEM ÇOCUKLARININ ÇEVRE İLE İLGİLİ FARKINDALIK DÜZEYLERİ Burcu ÇABUK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı (Çocuk Gelişimi) Danışman: Doç. Dr. Gelengül HAKTANIR Bu araştırmanın amacı, okulöncesi dönemdeki çocukların çevre ile ilgili farkındalık düzeylerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma, Ankara ilinde bulunan üst sosyo-ekonomik düzey ailelerin yaşadığı semtlerdeki 10 özel anaokuluna devam eden 3-6 yaşlan arasındaki 200 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak geliştirilen ve geçerlilik- güvenirlik çalışması yapılan“Okulöncesi Dönemdeki Çocukların Çevre İle İlgili Farkındalık Düzeylerini Belirleme Testi”kullanılmıştır. Sonuçlar çocukların cinsiyetleri, yaş grupları, ailelerine ilişkin özellikleri dikkate alınarak incelenmiştir. Çocukların cinsiyetleri ve ailelerine ilişkin özellikleri onların doğal çevre konusundaki düşüncelerini anlamlı yönde etkilemezken, yaşlan ilerledikçe çevre algılarının güçlendiği ve çevre ile ilgili farkındalık düzeylerinin de yükseldiği belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen bilgilerin okulöncesi eğitim kurumlannda uygulanabilecek çevre eğitimi etkinliklerinde kullanılabileceği düşünülmektedir. 2001, 101 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Okulöncesi dönem, 3-6 yaş grubu, çevre, farkındalık düzeyi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ENVIRONMENTAL AWARENESS LEVEL OF PRESCHOOL CHILDREN Burcu ÇABUK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Gelengül HAKTANIR The purpose of this research was to determine the awareness level toward the environment of the preschool children. The research involved 200 three-six-year-old children attending 10 private kindergartens in the neighborhoods where high socio-economic level families live in Ankara. In the research a scale of the awareness level related with the environment of preschool children was developed by the researcher after reviewing the literature and a study of validity and reliability was performed on this scale. The results were studied considering the sex, age groups and family characteristics of the children. It was found that their environmental perception improved and their awareness level toward the environment also increased by age, although their sex and family characteristics did not significantly affect the children's thoughts toward the natural environment. It is thought that the findings obtained from this study can be used in the environmental education activities which may be applied in the kindergartens. 2001, 101 pages KEY WORDS: Preschool, 3-6 years, environment, awareness level.