Ekstraksiyon ve presyon yöntemleriyle elde edilen ayçiçek ve mısırözü yağlarının tokoferol ve tokotrienol içeriklerinin HPLC ile tayini
HPLC determination of tocopherol and tocotrienol contents of sunflower and corn oils obtained by extraction and pression
- Tez No: 104519
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EKSTRAKSİYON VE PRESYON YÖNTEMLERİYLE ELDE EDİLEN AYÇİÇEK VE MISIRÖZÜ YAĞLARININ TOKOFEROL VE TOKOTRİENOL İÇERİKLERİNİN HPLC İLE TAYİNİ Melahat Ülkü ÇAKIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ali BAYRAK Bu çalışmada, presyon ve çözücü ekstraksiyonu ile elde edilen ham ayçiçek ve mısırözü yağlarının tokoferol ve tokotrienol içerikleri HPLC metodu ile tespit edilmiştir. Presyon ve çözücü ekstraksiyonu ile elde edilen ayçiçek yağlanndaki a-tokoferol, p+7- tokoferol ve 8-tokoferole oranla daha fazla iken, tokotrienol düzeylerin 4.0 ppm ve 9. 1 ppm gibi oldukça düşük olduğu belirlenmiştir. Presyon ile elde edilen mısırözü yağındaki (3-Hy-tokoferol, a-tokoferol ve 8-tokoferoPden daha fazladır. Diğer yandan tokotrienol miktarının 0.2 ppm ve 0.8 ppm arasında olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, presyon ve çözücü ekstraksiyonu ile elde edilen ham ayçiçek yağındaki tokoferol seviyeleri birbirine yakındır. Ayçiçek yağında hakim tokoferol, a-tokoferol iken mısırözü yağında P+7-tokoferoldür. 2001, 30 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Tokoferol, tokotrienol, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, presyon ve ekstraksiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis HPLC DETERMINATION OF TOCOPHEROL AND TOCOTRIENOL CONTENTS OF SUNFLOWER AND CORN OILS OBTAINED BY EXTRACTION AND PRESSION Melahat Ülkü ÇAKIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Prof Dr Ali BAYRAK In this research, tocopherol and tocotrienol contents of crude sunflower and corn oils obtained by pression and solvent extraction were determined by an HPLC method. a-tocopherol in sunflower oils obtained by pression and solvent extraction were higher than (3+Y-tocopherol and 8-tocopherol. Whereas the tocotrienol levels were considerably low, was between 4.0 ppm and 9. 1 ppm. (3+y-tocopherol in corn oils obtained by pression were higher than a-tocopherol and 5- tocopherol. On the other hand, the amount of tocotrienol was determined between 0.2 ppm and 0.8ppm. In conclusion, the tocopherol levels of crude sunflower oils after pression and solvent extraction were similar. The dominant tocopherol was a-tocopherol in sunflower oil, however; P+7-tocopherol in corn oil. 2001, 30 pages Key words : Tocopherol, tocotrienol, sunflower oil, corn oil, pression and extraction