Bağımlı riskler üzerine bir çalışma
A study on the dependent risks
  1. Tez No: 104520
  2. Yazar: LEYLA SOYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER L. GEBİZLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAĞIMLI RİSKLER ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Leyla ( SOYOĞLU) YALÇIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİOĞLU Bu çalışmada belirli nedenlere bağlı grup bağımlı rekabet eden riskler modeli temelinde toplam hasar miktarı dağılımını ve e iflas olasılığını küçük düzeyde kararlılıkla muhafaza etmek için risk yönetiminin etmenleri olan risk rezervi, risk primi geliri, net retenşın, güvenlik yüklemesi ilişkileri ortaya konulmaktadır. Grup bağımlı rekabet eden riskler için hasar miktarları gamma dağılımlı alındığında toplam hasar miktarının beklenen değeri ve varyansı bulunmuştur. Bu sonuçlarla şekiller çizilmiş ve şu sonuçlara ulaşılmıştır: Başlangıç risk rezervi ne kadar yüksek tutulursa risk primi geliri de o kadar yüksek olur, net retenşın değeri arttıkça risk rezervi de artar. Güvenlik yüklemesi yüksek ve ticaret hacmi geniş ise bu durumda başlangıç risk rezervine gerek yoktur. Artan risk primi gelirine karşılık yükümlülükleri karşılama oranı azalır. Hasar sayılan arttıkça aynı risk primi geliri için risk rezervi azalmaktadır. Ayrıca; Sola Yatık Gamma, Simetrik Gamma dağılımlı hasar miktarlarına göre daha yaygın saçılma ve dolayısıyla daha büyük risk göstermektedir. 2001, 72 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Risk Süreci, Rekabet Eden Riskler, İflas Olasılığı, Risk Yönetimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE DEPENDENT RİSKS Leyla ( SOYO?LU) YALÇIN Ankara University Graduate School of Science Institute Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİO?LU In this work, the aim is to find out the distribution of total claims of group dependent competing risks to the known cause. Moreover; to keep ruin probability e at a minimum level, the relations between the factors of risk management are assessed. The mean and the variance of total claims has been found when the size of claim is distributed as gamma distribution for the group dependent competing risks. On these grounds; some graphs have been shown. The main results of the work are as follows: The initial minimum risk reserve is an increasing function of both risk premium and net retention. If safety loading is high and business volume is large then no initial capital risk reserve is necessary at all. If risk premium is increasing then safety loading decreases. If the claim number is increasing, for the same risk premium value, risk reserve decreases. Moreover; the claim amount with gamma distribution in skewed to the left has a wider spread than the gamma distribution in symmetric. 2001, 72 pages Key VVods : Risk Processes, Competing Risks, Ruin Probability, Risk Management