Alüviyal bir toprakta amonyum-potasyum fiksasyon İlişkileri
Ammonium-potassium fixation relationships in an alluvial soil
  1. Tez No: 104523
  2. Yazar: HÜSEYİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALÜVİYAL BİR TOPRAKTA AMONYUM - POTASYUM FİKSASYON İLİŞKİLERİ Hüseyin EROĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabiliın Dalı Danışman : Prof. Dr. Sadık USTA Bu çalışmada Orta Anadolu Bölgesi' nde, pancar münavebesinde yer alan, vermikulit-illit baskın, kil içeriği yüksek, alüviyal. bir toprakta, amonyum ve potasyum fiksasyon ilişkileri araştırılmıştır. Amonyum veya potasyumun toprağa tek başına ve artan dozlarda verilmesiyle verilen elementin fiksasyon miktarı artmaktadır. Yalnız bu elementlerin dozlarının arttırılması ile fiksasyon miktarında artış olmasına karşılık, ilave edilenden fikse olan yüzde miktar düşmekte yada değişmemektedir. Amonyum veya potasyum toprağa tek başına verildiğinde, toprağa verilen elementin fiksasyonu artmasına karşılık, diğerinin fiksasyonu azalmaktadır. Amonyum ve potasyum toprağa birlikte verildiğinde; potasyum fiksasyonu yüksek olmasına karşılık, amonyum fiksasyonu azalmaktadır. Birlikte uygulamalarda amonyum dozu artırıldığında; potasyum fiksasyonu düşmekte, buna karşılık amonyum fiksasyonu ise artmaktadır. Önce potasyumun toprağa verilip sonra amonyumun verilmesi; potasyum fiksasyonunu tanıktan elde edilen fiksasyon seviyesine indirmekte, amonyum fiksasyonunu ise diğer uygulamalara göre daha da azaltmaktadır. Tersi durumda önce amonyumun verilip sonra potasyumun verilmesiyle; amonyum fiksasyonu azalmakta, potasyum fiksasyonu da diğer uygulamalara göre daha da azalmaktadır. Buna göre toprakların gübrelenmesinde amonyum yada potasyum fiksasyonu önemli bir önceliğe sahip değilse; toprağa önce potasyum lu gübrelerin verilip sonra amonyumlu gübrelerin verilmesi, her iki elementin fiksasyonunu azaltabileceğini söyleyebiliriz. 2001,71 sayfa Anahtar Kelimeler :' Amonyum, potasyum, fiksasyon, alüviyal toprak
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AMMONIUM - POTASSIUM FIXATION RELATIONSHIPS IN AN ALLUVIAL SOIL Hüseyin ERO?LU Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Sadık USTA In this study, the relation between ammonium and potassium fixation were investigated in an Alluvial soil containing high vermiculite and illite clay content which is under the rotation of sugar beet plant in the Central Anatolian Region. Ammonium and potassium fixation in the soil increased when each ion applied alone. Although high fixation content, additional fixation percentage decreased or unchanged. When an element applied to the soil, fixation of the other element decreased. In case of combined application of these two elements, ammonium fixation decreased while the fixation of potassium increased In the combined treatments, potassium fixation decreased when ammonium level increased. Howewer in this case, ammonium fixation increased. When nitrogen applied after potassium; potassium fixation decreased to the level of blank and ammonium fixation strongly decreased compared to the other treatments. In contrast to this, when nitrogen applied before potassium; ammonium fixation decreased while potassium fixation also decreased as compared to the other treatments. According to these results, if there is not any preference in respect to ammonium or potassium fixation in fertilizing the soils potassium fertilizers should be applied before nitrogenous fertilizer in order to decrease the fixation of both elements. 2001, Page: 71 Key words : Ammonium, potassium, fixation, alluvial soil