Atatürk çiçeği (Euphorbia pulcherrima) çeliklerinin köklenmesi üzerine indol bütirik asit ve fosforun etkisi
Influence of indole butyric acid and phosphorus on the rooting of Euphorbia pulcherrima cuttings
- Tez No: 104524
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TABAN, DOÇ. DR. CİHAT KÜTÜK, YRD. DOÇ. DR. EKREM KURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ATATÜRK ÇİÇEĞİ (Euphorbia pulcherrima) ÇELİKLERİNİN KÖRLENMESİ ÜZERİNE İNDOL BÜTİRİK ASİT VE FOSFORUN ETKİSİ Ersan Mahmut KARAKOCA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Cihat KÜTÜK Bu çalışmada, Atatürk çiçeği bitkisi gövde çeliklerinin köklenme oranı ve diğer kök kalite özellikleri üzerine indol bütirik asit (IBA) ve fosfor (P)'un etkileri belirlenmiştir. Ayrıca köklenme dönemi sonrasında çeliklerin gelişimi ile erişkin Atatürk çiçeklerinin bazı süs bitkisi karakteristikleri üzerine uygulamaların etkisi de incelenmiştir. Köklenme oranı, köklenme düzeyi ve yaş kök ağırlığı artan IBA konsantrasyonlanyla birlikte artmış ve söz konusu özellikler yönünden en iyi sonuçlar IBA2 ve IBA3 uygulamalarında belirlenmiştir. Diğer taraftan fosfor uygulamaları da köklenme düzeyi ve yaş kök ağırlığı üzerine etkili olmuş ve en iyi sonuçlar P2 uygulamasında elde edilmiştir. Ortalama kök sayısı ve kuru kök ağırlığı en yüksek IBA2P2 uygulamasında saptanmıştır. Atatürk çiçeğinin estetik görünüm puanı ve brakta ağırlığı bakımından en iyi sonuç P2 uygulamasında elde edilmiştir. En yüksek sürgün sayısı değerleri ise IBA2 uygulamasında bulunmuştur. Bitkilerin yaprak sayısı indol bütirik asit ve fosfor arasındaki interaksiyona bağlı olarak önemli derecede farklılıklar göstermiş ve en yüksek değer IBA2Pı uygulamasında belirlenmiştir. Bitki boyu IBA2 ve IBA3 uygulamalarına oranla IBAı uygulamasında daha yüksek bulunmuştur. Toplam yaş ve kuru ağırlıklar yönünden en iyi sonuçlar IBA2 uygulamasıyla elde edilmiştir. Toplam yaş ağırlık değerleri fosfor uygulamalarından etkilenmiş ve en yüksek değer Pı uygulamasında saptanmıştır. En yüksek P kapsamı P] uygulamasıyla elde edilmiştir. Yaprakların N, P ve K içerikleri yeterli bulunmuş ve besin maddesi eksikliklerine ilişkin belirtiler görülmemiştir. 2001, 128 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Atatürk çiçeği, gövde çelikleri, indol bütirik asit, fosfor, köklenme, gelişim ölçütleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INFLUENCE OF INDOLE BUTYRIC ACID AND PHOSPHORUS ON THE ROOTING OF EUPHORBIA PULCHERRIMA CUTTINGS Ersan Mahmut KARAKOCA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Cihat KÜTÜK In this study, the effects of indole butyric acid (IBA) and phosphorus (P) on the rooting and root quality parameters of softwood cuttings of Euphorbia pulcherrima were examined. In addition, the effects of treatments on the shooting and growing of cuttings after rooting period were evaluated and some characteristics of ornamental plants were determined in mature Euphorbia plants also. Rooting rate, rooting level and fresh root weight increased by increasing IBA concentrations and the best result for these parameters were obtained with IBA2 and IBA3 treatments. On the other hand, phsophorus treatments affected on rooting level and fresh root weight also and the best results were found in P2 treatment. Mean root number and dry root weight were observed the highest in IBA2P2. As esthetical appearence score and bract weight of Euphorbia plant take into consideration, it was obtained that the best results were in P2 treatment. The highest shoot number values were found in IBA2. Leaf number of plants were found significantly different depending on the interaction between indole butyric acid and phosphorus and the highest value was obtained with IBA2Pi. Plant height was found higher in IBA! treatment than IBA2 and IBA3 treatments. The best results for total fresh and dry weights were obtained by IBA2. Besides, total fresh weight values were affected from the phosphorus treatments. The highest value was determined in Pj. The highest P concent was obtained with P] treatment. N, P and K contents determined in leaves were sufficient and none visual symtoms of deficiency were observed. 2001, 128 pages KEYWORDS: Euphorbia pulcherrima, stem cuttings, indolbutyric acid, phosphorus, rooting, growth parameters