Micropropagation of poinsettia (Euphorbia pulcherrima Willd) by tissue culture technique
Atatürk Çiçeği'nin (euphorbıa pulcherrıma wılld) doku kültürü tekniğiyle mikroçoğaltımı
- Tez No: 771596
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Kasım 2021-Haziran 2022 döneminde Kuzey Irak Bölgesi Duhok Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Bilimleri Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait bitki doku kültürü laboratuvarında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, süs bitkisi olarak kullanılanAtatürk Çiçeği(Euphorbia pulcherrima Willd.) bitkisi için güvenilir bir mikroprogasyon protokolü geliştirmektir. Elde edilen başlıca sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Sodyum hipoklorit ile geleneksel ilaçlama yöntemine ek olarak cıva klorür en iyi seçenek olarak onaylanmıştır. Böylece, test edilen her iki tür eksplanttan yaklaşık %100 sağlıklı kültür elde edildi. Sürgün çoğaltma aşamasında, BA ilavesi, kontrol uygulamasına kıyasla çoğaltma parametrelerinin değerlerini yükseltmek için oldukça faydalıdır. Ancak, eklenen BA'nın farklı konsantrasyonları arasında önemli bir fark kaydedilmedi. Eksplant başına en yüksek sürgün sayısı (2.62 sürgün/eksplant) ve en uzun sürgünler (2.16 cm) 1.0 mg.l-1 BA ilavesinden elde edilmiştir. En yüksek yaprak sayısı (20.41 yaprak/eksplant) 2.0 mg.l-1 BA ilavesinden elde edilmiştir. Kinetin, kontrol ile karşılaştırıldığında kültür ortamına farklı konsantrasyonlar eklerken de etkili olmuştur. Çünkü, 1.5 mg.l-1 kinetin eklenmesi en yüksek sürgün ve yaprak sayısını vermiştir (3.63 sürgün/eksplant ve 18.03 yaprak/eksplant). Oysa kontrol tedavisi, 1.5 mg.l-1 kinetin için kaydedilen 0.58 cm ile karşılaştırıldığında 2.03 cm'ye ulaşan en uzun sürgünleri verdi. Genel olarak BA, yaprak sayısı ve ortalama sürgün uzunluğu açısından kinetin'den daha etkiliydi. Kinetin ise sürgün sayısı bakımından BA'dan çok daha iyi performans göstermiştir. Köklenme aşamasında, 0,2 mg.l-1 IBA ilavesi, anlamlılık seviyelerine ulaşmasa da, dinlenme tedavilerine göre daha üstündü. En yüksek köklenme yüzdesini (%63.1), en fazla kök sayısını (2.20 kök/eksplant) ve 5.50 cm'ye ulaşan en uzun kökleri verdiğinden, sadece 2.18 cm üreten kontrole göre önemli ölçüde daha yüksek olmuştur. Öte yandan, en yüksek köklenme yüzdesi (%58,2) 0,3 mg.l-1 NAA ilavesinden elde edilmiştir. En yüksek kök sayısı (5.10 kök/eksplant) 0.1 mg.l-1 NAA ilavesinden elde edilmiştir. Mevcut çalışmada, köklenme yüzdesi açısından IBA, NAA'dan daha etkiliydi. Kök sayısı açısından NAA, IBA'dan çok daha iyi performans gösterdi. İklimlendirme aşamasında, %100'e ulaşan yüksek bir yaşam oranı ile toprağa aktarılan bitkicikler ile iyi bir performans bulunmuştur. Bitkiciklerin çoğu iyi büyümeye başladı. Bitkicikler iyi büyüdü ve morfolojik anormallikler göstermedi. Yaprak disk eksplantlarında kallus indüksiyonu ile ilgili olarak, 2.0 mg.l-1 + 0.5 mg.l-1 NAA ve 2.0 mg.l-1+ 4.0 mg.l-1'de BA ve NAA eklenmesi, %93.33 oluşturarak en iyi kombine tedaviler olmuştur. kallus indüksiyonu ve en yüksek kallus ağırlıklarının verilmesi (sırasıyla 2.60 ve 2.57 g). Nasır kıvamı, sarıdan yeşile renk ve kompakt doku ile çok iyiydi. Üretilen kallus üzerinde 1.0 mg.l-1 BA ve 0.5 mg.l-1 NAA eklenerek başarılı bir bitki rejenerasyonu sağlanmış ve kök ve sürgünler açısından çok iyi bir organogenez tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was run in laboratory of plant tissue culture belonging to the Horticulture Department, College of Agricultural Engineering Sciences at University of Duhok, North Iraq Region during the periood from November 2021 to June 2022. The main objective was to develop a authentic microprogation protocol for the ornamental poinsettia plant Euphorbia pulcherrima Willd. The main achieved results can be summarized as follows: Mercuric chloride approved to be the best option after failing to get rid of contamination by using the traditional disinfestation method by sodium hypochlorite. Thus, about 100% healthy cultures were obtained from both kinds explants tested. At shoot multiplication stage, the addition of BA is highly beneficial to raise the values of multiplication parameters as compared to treatment. But, no statistical differences were recorded between the dissimilar concentrations of added BA. The highest number of shoots per explant (2.62 shoots/ explant) and the longest shoots (2.16 cm) were achieved from the addition of 1.0 mg.l-1 BA. The highest number of leaves (20.41 leaves/ explant) was recorded from the addition of 2.0 mg.l-1 BA. Kinetin also was effective while adding dissimilar concentrations to the culture medium as compared with the control. Since, adding 1.5 mg.l-1 of kinetin generated the highest number of shoots and leaves (3.63 shoots/ explant and 18.03 leaves/ explant) respectively. Whereas, the control treatment gave the longest shoots reaching 2.03 cm as compared with 0.58 cm which was recorded for 1.5 mg.l-1 kinetin. Mostly, BA was more effective that kinetin in regard of number of leaves and mean length of shoots. Whereas, kinetin performed much better than BA in regard of number of shoots. At rooting stage, Adding 0.2 mg.l-1 of IBA was higher-up upon the rest treatments although not reaching the significance levels. Since it gave the highest rooting percentage (63.1%), the highest number of roots (2.20 roots/ explant) and the longest roots reaching 5.50 cm which was critically higher than the control which generated only 2.18 cm. On the other hand, the highest rooting percentage (58.2%) was achieved from adding 0.3 mg.l-1 NAA. The highest number of roots (5.10 roots/ explant) was recorded from the addition of 0.1 mg.l-1 NAA. In the current study, IBA was more effective than NAA in regard of rooting percentage. While in regard of number of roots, NAA performed much better than IBA.At acclimatization stage, a good effectuation was found with plantlets transmitted to soil with a high survival rate reached to 100%. Regarding callus induction on leaf disc explants, adding BA and NAA at 2.0 mg.l-1 + 0.5 mg.l-1 NAA and 2.0 mg.l-1+ 4.0 mg.l-1 were the best combined treatments by forming 93.33% callus induction and giving the highest weights of callus (2.60 and 2. 57 g respectively). The consistency of callus was very good with a yellow to green color and compact in texture. A successful plant regeneration was achieved on the generated callus by adding 1.0 mg.l-1 BA and 0.5 mg.l-1 NAA and a very good organogenesis was found in regard of roots and shoots.