Turhal (Tokat) ilçesi'nde nüfus ve yerleşme
- Tez No: 383924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Araştırma sahamız Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nde Yeşilırmak havzası kenarında, bir çöküntü havzasına kurulmuş olup kendisine bağlı 52 köyden oluşmaktadır. 1930 yılından önce merkeze bağlı bir bucak yerleşmesiyken 1928 yılında demiryolu ve 1933 yılında açılan şeker fabrikası ile iktisadi açıdan gelişmeye başlamıştır. 1944 yılında ilçe merkezi olmasıyla birlikte idari açıdan da bir merkez olan Turhal'da nüfus hızla artmış, artan nüfusa bağlı olarak yeni yerleşim alanları meydana gelmiştir. Geçmişte tarımsal iktisadi faaliyetlerin geliştiği Turhal'da iktisadi faaliyetlere sanayi de eklenmiş ve göçlerle birlikte büyük bir ilçe haline gelmiştir. Araştırma sahamızı oluşturan Turhal KAF üzerine kurulmuş, etrafı dağlık ve platoluk sahalarla çevrilmiştir. Bu dağlık ve platoluk sahalar Yeşilırmak ve kolları tarafından parçalanarak çeşitlik jeomorfolojik birimler meydana getirmişlerdir. Bu farklı jeomorfolojik birimler üzerinde farklı yerleşmeler kurulmuştur. KAF üzerine kurulmuş ova yerleşmesi olan Turhal'da meydana gelen demografik gelişme iktisadi faaliyetlerle desteklenememiş, buna bağlı olarak hızlı gelişen şehirlerin yaşadığı sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu sorunların çözümü için ilk olarak gıdaya dayalı sanayi kollarına ağırlık verilmelidir. Şehrin gelecekteki yaşayacağı sıkıntılar önceden tespit edilmeli, gelecek şimdiden planlanmalıdır. Anahtar Sözcükler : Coğrafya, Beşeri Coğrafya, Nüfus, Yerleşme, Şehir, Göç, Sanayi, Köyler,
Özet (Çeviri)
Our research fields is at the edge of the central black sea Yesilirmak (green river) basin, depression basin of yesilirmak has been established, attached to 52 consist of the village. Before 1930 when a parish attached to the settlement, in 1928 railway and, opened in 1933 aspects of sugar factory in economic development has been started. I'm 1944 along with being administrative center of the country in terms of population, which has been increased rapidly in a central and growing population of Turhal depending on the new residential areas have occured. İn Turhal development of agricultural economik activity in the past has been a major industry and immigration has been a huge district. Based on our research field. Turhal KAF is surrounded by mountain's and plateau field, this mountain and plataue areas get fragmented apart by the geomorgholigical units by Yesilirmak have created regional diversity. The different geomorgholigical units on different settlements were established on KAF. KAF built on Plains settlement of demographic development occuring in economic activities launched at Turhal, accordingly is a fast growing city has faced problems. Be the first to solve these problems based on the food industry should be given the weigts on your arms. The city future must be determined before the troubles to face with, future should be planned in advance Keywords : Geography, Human Geography, Population,Settlement, City, Immigration, Industry, Villages