İlköğretimin ikinci kademesinde görülmekte olan iş-eğitimi (ev ekonomisi) dersinin meslek seçimine etkisi
Choosing of profession on the work oriented education (house economy): Which is studied on the second part the primary schools
- Tez No: 104659
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİMİN İKİNCİ KADEMESİNDE GÖRÜLMEKTE OLAN İŞ-EĞİTİMİ (EV EKONOMİSİ) DERSİNİN MESLEK SEÇİMİNE ETKİSİ Meslek;insan hayatının direkt olarak etkileyen bir faktördür.Dolayısıyla meslek seçimi 4e insan yaşamındaki önemli dönüm noktalarından birisidir. Meslek sepmi;bireyin kendisine açık olan meslekleri,çeşitli yönleri ile değerlendirip kendi yetenek, UgUntiyaç ve beklentileri arasında bağlantı kurarak 5uygıın ve istenilen yönleri şok,uygun olmayan ve istenilmeyen yönleri az bir mesleğe yönelmeye karar vermesidir. Bunun içinde bireyin kendisini yani ilgi istek ve yeteneklerim,sağlığını ve bedensel yapısını bilmesi ve çeşitli meslekler hakkında doğru ve yeterli bilgiye ;(mesleğm gerektirdiği feafiyetler^yapilan işin özellikleri,gereken sorumluluklar,yapüan etkinlikler,bulunması gereken fiziksel şartlar,çalışma ortamı ve koşullan,mesleğin gerektirdiği eğitim ve kazanç durumu vb.)sahip olması gerekir. İlköğretim okullarının kuruluş amaçlarının en önemlilerinden biride bu okulların öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarıp geliştirmede etkili olmasıdır. İş=Eğitimi dersi,öğrencileri üst öğrenime yada mesleğe yönelmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHOOSING OF PROFESSION ON TJIE WORK ORIENTED EDUCATION (HOUSE ECONOMY);WHICH IS STUDIED ON THE SECOND PART OF THE PRIMARY SCHOOLS A profession is a kind of factor which affects the human life directly. Consequently, choosing a profession is one of the most important main points in human's life. Choosing a profession is: to come to a condusion about his abilities and to decide his capacity, needs, hopes and interests in various ways;also to connect these with them; besides these which are not suitable for himself. However he has to know his own interests,demands and capabilities and also his health and also physical structure;besides he has to have the right and the enough information about various professions. (The studies of professional necessities,the qualities of the finished works,responsibilities,some studies, physical conditions of work environment,the position of education and salary which the profession necessitates etc.) One of the most important causes of the founding primary schools is to be affective on to improve the students'interests and capabilities. Work oriented education aims at making it possible to direct the students the upper education and vocation. The investigation aims to search the affect on the choosing of profession on the Work Oriented Education (House Economy);which is studied on the second part of the primary schools. This investigation has done in two schools in Uzunköprü of Edirne and in three schools in Ceylanpinar of Şanlıurfa among 6th-7th-8th classes; by random exemplifying method. It also accepts the data, which were taken from the questionaire of selected students,as fundamental to itself. *^S£#