Surre Defterleri ve 1049/1639-1640 tarihli Surre Defteri
The Defters of Surre and the Defter of the Surre dated by 1849/1639-1640
  1. Tez No: 104711
  2. Yazar: ANAM MOHAMED OSMAN ELKABASHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZ Surre kelimesi, Osmanlı padişahlarının Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'ye gönderdikleri para ve hediyeler anlamında kullanılmaktaydı. Surre gönderilmesi 31 1/923-924' te Abbasî halifesi el-Muktedir Billah zamanında başlamıştır. Ondan sonra bu gelenek Osmanlı İmparatorluğu zamanına kadar devam etmiştir. Bu dönemde Osmanlı padişahlarından Mekke ve Medine'ye ilk surre gönderen hükümdar Çelebi Sultan Mehmed'dir. Surre gönderilmesi Çelebi Sultan Mehmed zamanından itibaren Yavuz Sultan Selim dönemine kadar düzensiz bir şekilde idi. Fakat Yavuz Sultan Selim döneminden itibaren Osmanlı İmparatorluğu 'nun son zamanına kadar surre düzenli olarak gönderilmeye başlanmıştır. Surre defterleri genelde sosyal ve ekonomik bilgileri de ihtiva etmektedir. Bu bakımdan 1049/1639-1640 tarihli surre defteri sosyal ve ekonomik tarih için çok kıymetli bilgileri ihtiva etmektedir. Bu bilgiler, Medine'nin sosyal durumu için büyük bir önemi haiz bulunmaktadır. ABSTRACT The word of the“surre”used to refer to the money and gifts which had been sending to Mekka and Medina by the Ottoman sultans. The sender of the surre began in 311/923-924 by the time of Abbasid khâlife el-Muktedir Billah. After that this taradition continued up to the time of the Ottoman Empire. At that time Çelebi Sultân Mehmed is the first Sultan who sent the surre to Mekka and Medina. The sender of the surre from the time of Çelebi Sultan Mehmed up to the period of Yavuz Sultan Selim was unorder, but from the biginning of the era of Yavuz Sultan Selim up to the end of the Ottoman empire was orderly. The defters of surre generally contain on an important socail and economic data. According to this fact the defter of the surre dated by 1849/1639-1640 was very nececcary for social and economic history, because the recorded data on the mentioned defter were very important to help us to know the social construction of Medina. 1U
Özet (Çeviri)