İşletmelerde yönetici yetiştirme ve geliştirme çalışmaları ve orta düzey yöneticilere yönelik bir araştırma
Manager training and development studies and research concerned mid level manager's training and development in organizations
- Tez No: 104712
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZ Günümüzde işletme ve yönetimini küreselleşme, teknolojik ilerlemeler, iş yaşamındaki değişimler ve çalışanların niteliklerinde görülen değişiklikler etkilemektedir. Bu etki sonucunda işletmeler uluslararası pazarlarda rekabet etmekte, bilgi teknolojilerinin işletmelerde kullanımı yaygınlaşmakta ve nitelikli eleman sayısının önemi artmaktadır. Bu durum işletmelerin etkili ve verimli yönetimlerini zorlamaktadır. Bundan dolayı bu değişimlerle başarılı şekilde başa çıkabilmek için yöneticilerin yetiştirme ve geliştirme programlarına katılmaları gerekmektedir. Bununla birlikte bu yetiştirme ve geliştirme programlarının da birbirini izleyen aşamalardan oluşan bir plana göre tasarlanması, başarısı üzerinde etkili olacaktır. Bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm yönetici, yönetici düzeyleri, yönetici yetiştirme ve geliştirme kavramları ve yetiştirme ve geliştirme programı uygulama nedenleri ve amaçlan ile ilgilidir. İkinci bölüm, yetiştirme ve geliştirme programının üç ana bölümü ile ilgili açıklamaları içermektedir. Son bölüm ise işletmelerde orta kademe yöneticilerin yetiştirme ve geliştirme çalışması ile ilgili bir araştırmadan oluşmaktadır. ABSTRACT Nowadays, organization and its management are affected by many factors in which globalization, technological advances, changes in business life and development of employees qualifies are. As a consequence organizations can compete in international markets and using of information technologies rising and number of qualified workers are playing more important role in organizations. In order, managers must have to participate to training and development programs for struggle with these factors successfully. But, also these training and development programs must be designed according to a plan that includes steps follows each other. This thesis is composed of three chapters. First chapter is about concepts that are manager, levels of manager, manager training and development and reasons and goals of manager training and development programs. Second chapter has statements of three main phases of program; need analysis, development and application of program and assessment. Third chapter is concerned with research about training and development of middle level managers in organizations. m
Özet (Çeviri)