Hindistan Türk-İslâm devletlerinde eğitim-öğretim teşkilatı
Education -training organization of Indian Turkish-Islâmic states
  1. Tez No: 577067
  2. Yazar: MELEK AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Orta Çağ Türk tarihinin sahalarından Hindistan sahasına İslâmiyet'in fetihler kanalı ile girmesi sonucu, burada vücut bulan Türk-İslâm devletlerinden Delhi Türk Sultanlığı ve Babûrlerin eğitim-öğretim faaliyetleri konu edinmiştir. Giriş kısmında Hindistan'ın genel görünümü ve buraya hâkim olan siyasi yapıların kısa bir tarihçesine yer verilmiştir. Çalışmanın İkinci Bölümü, Delhi Türk Sultanlığında eğitim-öğretim faaliyetlerine ayrılırken eğitim ve öğretim kurumları, eğitim ve öğretim görevlileri ve disiplinlerin genel olarak Orta Çağ Türk-İslâm dünyasındaki dönemin diğer devletlerinin eğitim teşkilatına dayandığından bahsedilmiştir. Üçüncü Bölümde Babûrlüler Devleti'nin eğitim-öğretim durumları sultanların adları altında incelenip dönemsel gelişim ve dönüşümler derinlemesine ortaya konulmuştur. Tez çalışmasının sonuç kısmında ise Hindistan Türk-İslâm devletlerinin eğitim-öğretim teşkilatına dair değerlendirmeler ve saptamalar yer almıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the education and training activities of Turkish-İslâmic countries, Sultanate of Delphi Turks and Babûrs, which had been founded in India as a result of the entrance of İslâm via conquests, has been studied. In the entrance part a general overview of India and a short story of political structure has been examined. While the second part was seperated for the educational activities in the Sultanate of Delphi Turks, education and training institutions, educators and diciplines were generally mentioned as depending in the other countries of Middle Ages Turkish-İslâmic World. In the third part, Babûrs' education and training status were examined under the period of each Sultan and periodical developments and changes were explained in details. In the conclusion part evaluations and assesments related to the Indian Turkish-İslâmic states' education-training organisations were placed.