Kadınların siyasal katılımları ve katılıma etki eden faktörler: Ankara-Mamak/Çankaya örneği
Factors affecting women's paticipation in politics: A Case study of Ankara's districts Mamak and Çankaya
  1. Tez No: 189337
  2. Yazar: DUYGU GÜCÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZETBu çalışmanın temel amacı, Kadınların siyasete yakınlıklarını, katılımdüzeylerini, katılımlarını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak, oy vermedavranışından kalkarak meclisteki temsil oranına kadar, kadın-siyaset vetoplumsal yapı ilişkisini sorgulamaktır.Çalışmada Türk modernleşmesinin kadın kimliğine etkisi incelenmiş,kadın derneklerinin yararlarına değinilmiş, siyaset-kadın ilişkisi içinde siyasipartiler ve hükümetlerde görev alan kadınlara, siyasi liderlere, siyasi yazılaryazan kadınlara yer verilmiştir. Dönem dönem gelişim aşamalarıresmedilmiş, Tanzimat'tan günümüze ne kadar yol katedildiğininsorgulamasının yapılması amacıyla seçimler sonucunda milletvekillerinincinsiyete göre dağılımı, kadın bakanların ve yerel yönetimlerdeki kadınlarınoranları verilmiştir.Mamak ve Çankaya Bölgeleri'nde elde edilen bulgular SPSS'tedeğerlendirilmiş, bu bulgularla kadın seçmen profili çıkarılmaya çalışılmış,kadınların siyasal katılımlarına yön veren etkenler irdelenmiştir. AKP ve CHPKadın kollarıyla yapılan görüşmeler sonucunda siyasette ara basamak olankadın kollarının işlevi belirlenmiş, kol mensuplarının demografik ve sosyo-kültürel özellikleri hakkında bilgi verilerek siyasal temelleri üzerindedurulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBasic aim of this study was to reveal women?s sympathy for polities,their participation levels and the factors affecting their participation and toinvestigate woman-polities and social structure relationship starting fromvoting behaviours to representation ratio of women in the Parliament.In the study, the effect of Turkish modernization to woman identity wasexamined, the benefits of women were touchedon, and within the politieswoman relationship, women taking part in political parties or in goverments,political leaders and women writing about politics were mentioned.Development stages according to the periods were depieted, distribution ofthe deputics per genders, ratio of the woman ministers and the woman inlocal authorities at the end of elections were given in order to examine theprogress made since Tanzimat Period up to date.The findings obtaind from Mamak and Çankaya regions were assessedin SPSS and looking at these findings, the profile of woman voters were triedto be determined, and the factors affecting the political of women wereexamined. As a result of the interviews made with women?s branches of AKP(Justicc and Development Party) and CHP (Republican People?s Party),functions of the women?s branch, which was an intermediate step in politics,were determined, information about branch members denographical andsocio-cultural characteristics was given and political foundations wereemphasized.