Les femmes dans l'AKP: Une etude de cas sur les resistances implicites
Siyasi partilerdeki kadınların yeri: Örtük direnişler üzerine bir çalışma (AKP)
  1. Tez No: 258134
  2. Yazar: FATMA GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN USTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Cinsiyetler arasındaki iktidar ilişkileri, birbirinden farklı toplumsal etmenleri ele almayı gerektiren karmaşık bir olgudur. Müslüman ülkelerde kadınların konumlarına ilişkin analizlerin eksikliği, kadın erkek ilişkilerini tarih dışı kategorilerle açıklamaya yönelmesidir. Türkiye'de cinsiyetler üzerine yapılacak bir çalışmanın ülkeye özgü dinamikleri iyi analiz etmesi beklenmektedir. Bu çalışmada kadınların politik yaşama katılımlarını etkileyen bu ülkeye özgü cinsiyete dayalı dinamiklerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Kadınların siyasal katılımının anlaşılmasında toplumsal erkek egemen dinamiklerin etkisi ve kadınların bunlarla ilişkisi öncelikle üzerinde durulması gereken noktalar olarak görülmektedir. Bu çalışma kenar mahalle siyasi örgütlenmelerinde kadınların siyasal katılımının mevcut erkek egemen yapıyla ilişkisini anlamaya çalışmaktadır. Bu ilişkiyi belirleyen kadınların başvurdukları görünür olmayan direniş biçimlerinin hangi etmenlere yaslandığını ve bu direnişlerin sonuçlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The power relation between the sexes is a complicated phenomenon that requires taking into account various social factors. In Muslim countries, no analysis on the position of women is that they tend to explain the relations of men and women with classes outside of history. At this point, we should expect to work on gender in Turkey that makes a good analysis of its own dynamic. In this concept, we tried to study the political participation of women in outlying areas and the impact of participation on gender relations that constitute the main axis of this study. This paper is generally wanted to discover the gender dynamics that influence the participation of women in political life. When it comes to women, education and material possibilities as we accept the participation of individual resources cannot be considered regardless of gender politics. The problematic of this work is to try to understand what are the factors upon which rest the forms of resistance implied that women in active politics.