Şirket satınalma ve birleşmelerinde insan kaynakları yönetimi ve çalışma ilişkileri
Human resources management and labour relations of acquisitions and mergers
- Tez No: 304117
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ADAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında şirket birleşmeleri-satınalmaları ve şirket birleşmeleri ve satınalmaların insan kaynakları yönetimine ve çalışma ilişkilerine olan etkisi ele alınmaktadır. Günümüzün artan rekabet ortamında şirketler varlıklarını koruyabilmek, ekonomik ve finansal fayda sağlanmak amacıyla birleşme ve satınalma yoluna gitmektedirler. Ancak, bu operasyonu gerçekleştirirken şirketler insan faktörünü ikinci plana atarak finansal ve hukuki konulara ağırlık vermektedirler. Bu durum insan kaynakları sorunları ve uyumsuzlukları beraberinde getirerek birleşme-satınalma başarısını önemli ölçüde etkilemektedir. Çünkü üretim faktörleri içerisinde önemli unsur olan insan faktörü birleşmelerde başarıyı ve başarısızlığı getirebilen kritik bir role sahip olduğu görülmektedir. Bu tezde, bir inşaat firmasının devralınma operasyonu örnek olay olarak seçilmiştir. Devralma öncesi ve sonrası organizasyon yapıları insan kaynaklarındaki değişimler ayrıntıları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mergers and acquisitions and their effects on human resources management and labour relations are explained. Because of raising competitive environment; firms tend to acquisitions and mergers in order to protect their holdings and take economical and financial advantages. But firms give importance to economical and legal subject and ignore human resource related issues during merger and acquisition operations. Through disharmony and problems related human resources occur failure of mergers and acquisition. Because human capital which is the most important element between productive factors, has a critical role bringin success or failure to mergers and acquisition. In this thesis, acquisition of an instruction firm is chosen as case study. Changes human resources and organisation design before and after acquisition are explained.